PC HocasıHaberlerMacOS Big Sur, üçüncü nesil RDNA donanımı için AMD sürücülerini kullanıcak

MacOS Big Sur, üçüncü nesil RDNA donanımı için AMD sürücülerini kullanıcak

 

Apple’ın ilk macOS Big Sur beta sürümü, halen geliştirilmekte olan çok sayıda AMD GPU’dan referans alıyor. Bu Apple’ın değil AMD’nin sızdırılmış sürücüsüdür, bu nedenle bu cihazların tümü yaklaşan Apple ürünlerinde kullanılmayacaktır.

Apple, Navi 31 GPU’nun ilk onayını aldı. Üçüncü nesil ad göz önüne alındığında, muhtemelen RDNA3 kullanacaktır.

Bu arada, üç farklı RDNA2 cihazı vardır: Navi 21, Navi 22 ve Navi 23. Hepsi sayısız kez adlandırılmıştır, ancak açık bir şekilde detaylandırılmamıştır. Navi 21’in 5700 serisinin yerini alması ve Navi 23’ün daha bütçe odaklı olması muhtemeldir. Sadece Navi 22 ile ilgili spekülasyonlar var.

macOS Big Sur’un sürücüsü, Rogame’e (referansı bulan) göre Apple’a özgü altı Navi 22 cihazını ifade ediyor. Daha önce Apple’a özel dört Navi 21 cihazı bulmuştu. Hangisinin hangisi olduğunu söylemek zor, ancak bir seri muhtemelen MacBook’lara ve iMac veya Mac Pro gibi diğer cihazlara yönelecek. AMD, Apple’a şu anda bazı özel Vega GPU’lar sağlıyor.

Tony Hawk Pro Skater 1 ve 2 remake soundtrack'ni dinleyin

 MI100 ve MI200 olmak üzere iki veri merkezi GPU hızlandırıcısından söz ediliyor. Bunlar, AMD’nin CDNA adı verilen yeni hesaplama mimarisini kullanan ilk cihazlar olacak. Bunlar Nvidia’nın yeni ilan edilen Ampere A100 GPU’larıyla savaşacak. MI100’ün A100 ile aynı  çekirdek sayısına sahip olacağını gösteren kanıtlar var.

Son olarak, mevcut Renoir APU’larını başaracak Cezanne APU’larına bir referans var (Ryzen 4000). Bunlar, ilk tümleşik RDNA aygıtı olabilecek çipin GPU bileşeni nedeniyle grafik sürücüsüne dahil edilmiştir. CPU tarafında Zen 3 de kullanabilirler.

Yazar Hakkında

Emir Tekbaba

Emir Tekbaba

İstanbul doğumlu teknoloji ve uzay meraklısı biri ve aktif olarak PcHocası'nda editör.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz