Malta’da 90’lı Yıllardan Kalan Sıfır Subaru Galerisinin Sırrı Araştırılıyor

Malta'da şu sıralar dünyanın konuştuğu çok ilginç bir olay keşfedildi. 90'lı yılların en popüler araçlarından olan ve hâlâ galeride 'sıfır' olarak duran bir sürü Subaru otomobilleri bulundu. Galerinin sahibinin kim olduğu ve şimdiye kadar nasıl bu araçların el değmeden bugünlere kadar geldiği araştırılıyor.

Fuji Tabelalı Subaru Galerisi

Sicilya'nın 90 km güneydoğusunda yer alan ve Tunus - Libya - İtalya'ya komşu olan Malta şu sıralar çok konuşuluyor. Şuanda konumunun resmiyeti kesin olmamak ile birlikte Malta'da olduğu belirtilen ve Fuji tabelalı bir Subaru galerisinin olduğu araştırmacılar tarafından tespit edildi. 90'lı yılların en popüler araçlarının galeride bulunduğu görülünce, üstüne de bu araçların sıfır olduğu gün yüzüne çıkınca işin rengi gerçekten çok değişti.

Malta'nın Mosta bölgesinde olduğu iddia edilen ve terk edilmiş halde bulunan bu galeri, içerisinde pek çok tipte Subaru aracını barındırıyor. Galerinin duvarlarında da o döneme ait posterler ve fotoğraflar olduğunu görünce insan ayrı bir duygulanıyor.

Benim ise merak ettiğim konu şu;

"Nasıl oluyor da 20 yılı aşkın süredir bu galeri ayakta kalabiliyor?"

Galerinin içinde ilk jenerasyonda yer alan Impreza ve XT Turbo modellerinin de olduğunu görünce tüyleriniz tiken tiken olabiliyor. Dikkat ederseniz 'diken' ifadesi yerine 'tiken' kullandım. Aradaki harf kargaşasının detayını anlayacağınızı umuyorum. Bu galerinin sırrı şimdilik çözülemediği gibi, orada yaşayan yerel halkın da galerinin şuanda devlete ait olduğunu ve giriş çıkışların yasak olduğu gerekçesi ile ceza durumu oluştuğu için kimsenin uğramadığı belirtiliyor.

Bir diğer iddia ise bu Subaru galerisinin 90'lı yılların sonuna kadar Malta adasındaki tek satış noktası olduğu belirtiliyor. Bölgede yaşadığını söyleyen bir kişinin açıklamalarında ise Subaru galerisinin adada yaşayan bir zengine ait olduğu ve bu galeriyi tamamen hobi amaçlı tuttuğu belirtiliyor. Bir diğer iddianın ise yanlış ortaklık sonucu mahkemelik olan galerinin hala davada olduğu belirtiliyor. Gördüğünüz gibi ortada pek çok iddia dolanıyor ama güzelim sıfır Subaru araçlar orada öylece yatıyor.

Açıkçası insanın içi gitmiyor değil. Klasik araçlara olan ilgimden ziyade çocukluğumun hayalini süsleyen bir marka olan Subaru'ya karşı böyle bir olayın gelişmesi beni gerçekten şaşırttı diyebilirim. Galeride şuanda hala konumunu koruyan diğer araçlara aşağıdaki görsellerden ulaşabilirsiniz.

İlgili Etiketler