Microsoft Artık Zorla “Windows 10’a Geçin” Demeyecek

  Microsoft'un Windows 10 için zorla dayatma politikası artık sona erdi. Açılan mahkemede duruşmayı kaybeden Microsoft 10 bin dolar cezaya mahkum edilirken, artık manuel olarak Windows 10 dayatması kapatılabilecek.
- PC HOCASI

Windows 10 çıktığı günden beri kullanıcılar her bilgisayarı açtıklarında "Windows 10'a geçin","Windows 10'a şimdi yükseltin" gibi pek çok varyasyonlarda dayatmalar yapıyordu. Ancak Microsoft ekibi Windows 10 güncellemesini zorla yapması nedeni ile açılan davayı kaybetti ve 10 bin dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. Ardından Microsoft zorla geçiş sürecini ortadan kaldırmak zorunda kaldı.

"Zorla Windows 10 Dayatması Artık Yok"

Ülkemizde de Windows 10'a zorla geçirmek isteyen Microsoft, her gün bilgisayarlarımızı açtığımızda karşımıza gelen ekranlardan artık illallah demiştik. Yaklaşık 8 aydır süren zorla dayatma davası sonuçlandı ve Microsoft haksız görülerek 10 bin dolar tazminata çarptırıldı. Bundan böyle kullanıcılar artık zorla "Windows 10'a geçin" yazısını görmeden rahatça kullanımlarına devam edebilecekler.

Windows-10-Yukseltme

Eski Windows sürümlerinde geçiş süreçleri tamamen kişilerin isteğine bağlı olduğu gibi, kullanıcılar talep ederse geçiş yapabiliyorlardı. Ancak Windows 10 istenilen indirme rakamlarına ulaşmayınca mecburi olarak bu yola başvuran Microsoft, giderek çirkinleşerek dayatmalara kadar olayları götürmüştü.

Geçtiğimiz senelerde Windows XP'nin desteğini bırakan Microsoft, yavaş yavaş Vista ve Windows 7 için de aynı yolları uygulamaya başlayacak. Ardından kullanıcılar ister istemez Windows 10'a geçecekler. Aslına bakarsanız kaldırılan bu dayatma, bir müddet sonra tekrar karşımıza çıkacak.

Windows-10-Zamanlama
Tamamen Kapatabilmek Mümkün

Microsoft davayı kaybettikten sonra ise güncelleme ekranına gelerek yeniliklerin gittiğini görebilirsiniz. Artık güncelleme hemen yapılabildiği gibi, ileri bir tarihe de erteleyebiliyorsunuz. Ek olarak isterseniz güncellemeyi tamamen iptal ederek hiç çıkmamasını sağlayabiliyorsunuz. Kapat tuşuna basacak olursanız, güncelleme artık ileri bir tarihe planlanamayacak şekilde imha oluyor.

 

BUNLAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 • Kez Okundu
 • 1 Yorum
 • 0 Beğeni
 • 0 Google +
YORUM YAP

YORUMLAR
  • PCH Okuru

   30.06.2016 - 11:14
  • hocam ben yüklüyodum da birden ürün anahtarı istedi bende kini bilmiom format attırıktım nerde bulabılırım

   Cevapla


 • ads

  EN ÇOK OKUNANLAR

  POPÜLER İNCELEMELER

  ads