Microsoft Edge, 2021 Yılında Gelecek Özellikleri Açıkladı!

  Google News

Önümüzdeki birkaç gün içinde yazılım ve teknoloji devi Microsoft‘un kendine ait Chromium tabanlı internet tarayıcısı Edge için çok fazla sürüm güncellemesi beklemiyoruz, ancak Microsoft, Ocak 2021’de Edge kararlı kanalı için büyük bir güncellemeye hazırlanıyor.

2021 yılı içerisinde yayınlanacak olan Edge 88 Stable sürümü ile birlikte gelecek olan yeni özelliklerin resmi listesi aşağıda:

  • Uyuyan sekmeler, arka planda, etkin olmayan tarayıcı sekmelerinde kullanılan sistem kaynaklarını (ör. RAM, CPU) azaltarak tarayıcı performansını artırır. Kullanıcılar, sekme sitelerinin uykuya geçmesini önleyebilir ve etkin olmayan bir sekme uykuya geçmeden önceki süreyi yapılandırabilir. Bu özellik, grup politikaları ile de yönetilebilir.
  • Microsoft Edge 88’den başlayarak, kullanıcılar bir PDF belgesini tek sayfada veya iki sayfalık bir kitap görünümünde görüntüleyebilecekler. Görünümü değiştirmek için, kullanıcı araç çubuğundaki Sayfa Görünümü düğmesini tıklar.
  • Microsoft Edge’de MacOS veya alt düzey Microsoft Windows’ta (7, 8, 8.1) oturum açan bir kullanıcı, artık Microsoft hesaplarıyla tek oturum açmaya izin verecek şekilde yapılandırılmış web sitelerine otomatik giriş yapabilecek (örn. Bing.com, office. com, msn.com, outlook.com).
  • Yatay sekmelerin sayısı arttıkça, site başlıkları kesilmeye başlar ve her sekme küçüldükçe sekme kontrolleri kaybolur. Bu, sekmeleri bulmak, değiştirmek ve yönetmek için daha fazla, eldeki göreve daha az zaman harcadıklarından kullanıcı iş akışını kesintiye uğratır. Dikey sekmeler, kullanıcıların sekmelerini yana kaydırmalarına olanak tanır; burada dikey olarak hizalanmış simgeler ve daha uzun site başlıkları, hızlı bir şekilde taramayı, tanımlamayı ve açmak istedikleri sekmeye geçiş yapmayı kolaylaştırır. Dikey sekmeler, sekmeleri hızla çoklu seçim, kapatma ve yeniden sıralamak için daha fazla alan sağlayarak birkaç sekmeyi düzenlemeyi de kolaylaştırır. Kullanıcılar dikey sekmeleri kullanırken odaklanmak ve web’in daha fazlasını görmek istediklerinde, bölmeyi her zaman daraltabilir ve belirli bir sekmeyle etkileşim kurmak istediklerinde genişletmek için fareyle üzerine gelebilirler.
  • Microsoft Edge eşitleme verilerinizi ürün içinden sıfırlamanın bir yolunu sunuyoruz. Bu, verilerinizin Microsoft hizmetlerinden temizlenmesini ve daha önce bir destek bileti gerektiren belirli ürün sorunlarını çözmenizi sağlar.
  • Microsoft Edge 88’den başlayarak, kullanıcı parolaları, ihlal edildiği bilinen kimlik bilgilerinden oluşan bir depoda kontrol edilecek ve bir eşleşme bulunursa kullanıcıya bir uyarı gönderecektir.
  • Eski FTP protokolü desteği Microsoft Edge’den kaldırılmıştır. Bir FTP bağlantısına gitmeye çalışmak, tarayıcının İşletim Sistemini FTP bağlantısını işlemek için harici bir uygulamayı açmaya yönlendirmesine neden olur. Alternatif olarak, BT yöneticileri Microsoft Edge’i FTP protokolüne dayanan siteler için IE Modunu kullanacak şekilde yapılandırabilir.
  • Microsoft Edge 88 sürümünden başlayarak, MacOS’ta iş profilinizle kimlik doğrulaması yapan siteler arasında geçiş yapma olanağı sağlıyoruz.
  • Microsoft Edge Beta sürüm 88’den başlayarak, Adobe Flash yazılımı ve desteği kaldırılacak.

Yazar Hakkında

Zeliha Yılmaz

Teknoloji dünyasının içerisinde kaybolmuş, Radyo Televizyon bölümü mezunu yazmaya sevdalı bir girişimci.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video