Mobil Uygulama Nasıl Geliştirilir: Hangi Dilleri Bilmemiz Gerekir?

  Google News

Bildiğiniz üzere günümüzde akıllı telefon kullanıma oldukça yüksek ve yapılan analizlerde web sitelerine girişler büyük bir oranda mobil cihazlardan (tablet, akıllı telefon) yapılıyor. Mobil kullanım artınca şirketler de mobil uygulama geliştirme tarafına büyük bir önem vermeye başladı bu sebeple Mobil Uygulama Geliştiriciliği çok rağbet görür hale geldi.

Peki mobil uygulama nasıl geliştirilir, mobil uygulama geliştirmek için hangi programlama dillerini bilmeliyiz? Gelin hep birlikte bunlara tek tek bakalım. Öncelikle mobil uygulama geliştirebilmek için çok sayıda yöntem var; özellikle günümüzde geliştirilmekte olan teknolojiler ile tek bir dil kullanarak birçok platforma uygulama hazırlayabilirsiniz.

Mobil Uygulama Geliştirmede kullanılan diller neler?

  • React Native
  • Flutter
  • Swift
  • Java
  • Kotlin
  • Dart
  • Xamarin

Bu liste aslında uzayıp gidiyor ve tek tek her birini öğrenebilirsiniz fakat bu listede günümüzde en çok kullanılan diller daha doğrusu teknolojiler React Native ve Flutter. Çünkü bu iki sayesinde geliştirdiğiniz uygulamaları tüm platformlara yayınlayabiliyorsunuz.

React Native ile hem iOS hem de Android işletim sistemlerine mobil uygulama geliştirebiliyorsunuz ve farklı kütüphaneleri dahil ederek birbirinden güzel şeyler geliştirebilirsiniz. Bu noktada bilmeniz gereken diller Javascript ve Typescript.

Flutter ise hem iOS hem de Android başta olmak üzere web sitesi de geliştirebiliyorsunuz aslına bakılırsa tam olarak web sitesi geliştirmiyorsunuz yazdığınız uygulama aynı zamanda web ortamında da çalışabiliyor. Tabi ki burada dikkat etmeniz gereken nokta yazdığınız tasarım yapısının farklı ekranlara uyarlanacağı noktada düzgün olması gerekiyor.

Yazar Hakkında

Zeliha Yılmaz

Teknoloji dünyasının içerisinde kaybolmuş, Radyo Televizyon bölümü mezunu yazmaya sevdalı bir girişimci.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video