Nedir Bu Vitaminli E-Sigara Çılgınlığı

Halen sağlıklı olup olmadığı tartışmaları devam ederken elektronik sigara konusunda yeni bir trend Dünya' ya yayılmak üzere! Butik mağazalarda satışına başlanılan vitaminli e-sigaralar, Abd' de epey popüler.İçerisinde A, B6, B12, C, D ve E vitaminlerini içerdiği iddia edilen Vitaminli E-Sigara buharın Q10 enzimi ve ginseng ile enerji verdiği ve vücuda sağlık kattığı iddia ediliyor.

Portland State Üniversitesinden Açıklama

Konu hakkında bir açıklamada bulunan  profesörü ve ACS üyesi James Pankow;Vitaminli e-sigara içerisinde vitaminin ne kadarının kaybolduğunun test etmediğini söylüyor ve vitaminler ısıtıldıklarında kimyasal kompozisyonlarını değiştirebilir, bu da onların gücünü kaybetmelerine veya zararlı bir şeye dönüşmesine neden olabilir, diyor .

Ayrıca Mount Sinai Hastanesi Solunum Enstitüsü'nün klinik direktörü Dr. Louis DePalo;

Akciğerlerden vitamin alımının mümkün olduğunu söylüyor. Ancak söz konusu buhar olunca işler değişiyor. Çeşitli metaller, gliserin ve glikol gibi katkı maddeleri kullanan elektronik sigaralarda vitaminler yüksek ısıyla buharlaştığında etkilerini yitirmeleri çok olası. Yüksek ısıyla vitamininin etkisinin yok olması demektir.

Üretici firma tarafından yapılana açıklamada şu şekilde;

“Bu şekilde vitaminleri tüketmenin daha sağlıklı olduğunu iddia etmiyoruz” "Sadece bir e-likite eklenmiş bir vitamin maddesi var, e-likit içerisinde onlardan binlerce madde var." ( Dünya Sağlık Örgütü'ne göre yaklaşık 8,000 ). "Ancak pek çoğu vitamin kullanmıyor" diye ekliyor. Vitamin takviyesi için alternatif bir yöntem olduğunu iddia ediyor. Vitamin hapları dışında vitamin almak isteyenlerin tercihi olabileceğini belirtiyorlar.

Sizde konu hakkında fikirlerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşın.

İlgili Etiketler