Netflix’in Black Mirror Reklamına Eleştiri Yağdı!

İnternet üzerinden film izlemenin alternatiflerinden biri olan Netflix, geçtiğimiz günlerde Black Mirror dizisi ile ilgili bir reklam yayınladı. Reklam içeriğinden dolayı değil, içerik kadrosundaki bir kişi yüzünden bolca eleştiri aldı.

İzleyenleriniz varsa genelde Black Mirror reklamlarında bir konuyu eleştirir. Bu reklam da Türkiye'de yayınlanan evlilik programlarını eleştirmek için tasarlanmış. Ancak, bilin bakalım oyuncu kadrosunda kim var: Esra Erol!

Netflix Black Mirror Reklamına Eleştri Yağdı

Günümüz konularını eleştirisel bir yönde inceleyen ve yorumlayan Black Mirror dizisinin son reklamına göre yeni bölümde eleştirilen konu, Türkiye'deki evlilik programları. Özellikle 35 yaş ve üzeri kişilerin izlediği bu programlardan gına geldiğini biliyoruz. Hatta geçtiğimiz aylarda RTÜK tarafından bunların kaldırıldığını öğrenmiştik. Konu ile ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Fakat gel gör ki, bu programlar farklı konseptler ve başlıklar altında yeniden yayınlanmaya başlandı. Bu yüzden artık RTÜK bile bunlara uğraşmaz hale geldi.

Bu tarzdaki programlarda başı çeken ünlülerden birisi olan Esra Erol da Black Mirror'un yeni reklamında rol oynadı. Geleceğin teknolojileriyle evlilik programlarının birleştirildiği klipte, sanal gerçeklik bir üst boyuta atlatılarak ortamın sanal olarak değiştirilebilmesi sağlanmış, hatta Şirin Ana isimli yapay zekadan destek bile alınmıştı. Seyirciler de klipteki çiftin kısmetine akıllı telefonlarla karar verebiliyordu.

Klip eleştiri açısından oldukça güzeldi, hatta yeri geldi bazı konuları yerdikleri de oldu fakat klibe eleştiri yağmasının sebebi klibin konusu değil, klipte rol oynayan Esra Erol'du. Türkiye'de evlilik programlarında başı çeken Esra Erol'un oynaması, yani eleştirilen konunun bağıntılarından birisine (yüklü miktarda) para bayılarak eleştiri klibinin çekilmesi, izleyicilerin dikkatini çeken en büyük noktalardan birisiydi.

Yapılan eleştirilerin çoğu da bu dikkat noktası odaklıydı. Bu tepkilerin ana kaynağını "eleştirisi yapılanın ekmeğine yağ bal sürmek" deyimiyle özetleyebiliriz. Netflix Türkiye Facebook sayfasından yapılan Black Mirror reklam klibini aşağıdan izleyebilirsiniz. Siz Black Mirror'un yeni reklamı hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

İlgili Etiketler