reklam
Ana SayfaHaberlerNVIDIA, 7nm Amper ve 5nm yeni nesil Hopper için hazırlanıyor

NVIDIA, 7nm Amper ve 5nm yeni nesil Hopper için hazırlanıyor

Söylentiler: Gelecek hafta NVIDIA’nın Amper mimarisini onayladığını göreceğiz ve şirketin 7nm üretim teknolojisi için TSMC ile büyük bir  sipariş vermiş gibi gözüküyor. Amper’ın ötesine gelecek nesil 5nm Hopper  NVIDIA, işin bir kısmını Samsung’a teslim ederek TSMC üzerindeki yükü hafifletiyor.

Ortalık karışabilir vaziyet almak lazım!

The China Times ve DigiTimes raporlarına göre, NVIDIA, TSMC’nin RTX 3080 gibi tüketici grafik kartlarında kullanılanlar da dahil olmak üzere Amper GPU’ların buna dayanacağını doğrulayan 7nm üretim sürecinin ana müşterilerinden biri oldu. Rakip AMD, geçen Ağustos ayında EPYC Roma’nın piyasaya sürülmesinden bu yana 7nm’de olduğu düşünüldüğünde, bu mantıklı.

Ampere’in piyasaya sürülmesinin ardından NVIDIA’nın bir sonraki mimarisi Hopper olacak. Beklendiği gibi, bu 7nm ila 5nm arasında bir küçülme görülecek. Ancak raporlar, sürecin tamamen Tayvan Yarı İletken Üretim Şirketi tarafından ele alınmayacağını iddia ediyor. Bizim tahminimize göre de şuan için 7nm sürecinin altına inilemeyecek.

AMD için DDR5 RAM Destek Tarihi Ortaya Çıktı

DigiTimes, 2021 yılında TSMC’nin 5nm üretim kapasitesi için üretim yuvaları ayırmanın yanı sıra NVIDIA’nın bazı çalışmalarını Samsung‘a devredeceğini yazıyor. Özellikle, Koreli dev, 7nm EUV veya 8nm işlem düğümlerini kullanabilen alt uç Amper grafik kartları üretecek.

Geçen ay, NVIDIA‘nın TSMC ile gizemli bir 5nm ürün siparişi verdiğini duyduk.

“Samsung, geçen yıl 5nm EUV gelişimini tamamladı ve ilk çeyrek kazanç raporunda 5nm EUV sürecinin üretiminin 2020’nin ikinci çeyreğinde başlayacağını söyledi. NVIDIA’nın, 5nm’lik bazı siparişler alıp alamayacağı konusunda şirket ile görüşmelerde bulunduğu bildirildi.

NVIDIA CEO’su Jensen Huang, 14 Mayıs’taki Grafik Teknolojileri Konferansında şirketin açılış konuşmasını yönetecek. Ampere’nin tüketici grafik kartlarının üçüncü çeyrekte gelmesi bekleniyor.”

AD

Bugün En Çok Okunanlar

Advertisement