Ada Lovelace

Nvidia Ada Lovelace Mimarisi Hakkında Neler Biliyoruz?

  Google News

Nvidia için haliyle PC dünyası için yeni bir dönem başladı. RTX serisi ekran kartlarıyla tanıştık. Özellikle oyuncuların çok seveceği yeni nesil ekran kartlarıyla beraber yeni mimariye de geçiş yapılmış oldu. Artık gündemimizde Ada Lovelace mimarisi olacak.

İsmini, 1800’lü yıllarda Londra’da yaşamış olan ünlü bir İngiliz matematikçi olan Ada Lovelace’dan alan yenin mimari, şimdiden ses getirmeyi de başardı. Evet yeni mimari konusunda her detayı bilmiyoruz ama gelin tanıtımda söz edilenlerle detaylara bir bakalım.

Ada Lovelace ile Nasıl Yenilikler Göreceğiz?

Yeni mimaride TSMC ile ortaklaşa çalışma yapıldığını gördük. TSMC 4N sürecinden çıkmış GPU birimleri karşımıza çıktı. 76 milyar transistör sayısına sahip olan GPU birimi, Micron imzasını taşıyan GDDR6x bellekleri de kullanmaya devam ediyor.

Yeni mimariyle beraber yeni nesil Ray Tracing çekirdekleri de karşımıza çıkıyor. Artık 3. nesil RT çekirdekleri olacak. Yeni nesil RT çekirdekleri, bir önceki nesil RT çekirdeklerine göre 2 kat daha fazla ışın üçgeni kesişim verimi sunuyor. Bu sayede de eski nesle göre 2 kat kadar daha yüksek bir RT-TFLOPs performansı elde edilecek.

Ada Lovelace

Yeni ışın izleme çekirdeklerinin ek bir artısı da Değiştirmiş Mikro Ağ motoru ve Opaklık Mikro harita motoru içeriyor olması. Yeni birimler, dokularda daha hızlı ışın izleme sunulmasını sağlarken, geometrik olarak daha karmaşık olan sahnelerde verimli bir şekilde gerçek zamanlı ışın izlemesi sunulmasını sağlayacak.

Tabii ki bunlar şu an için Nvidia’nın söylemleri. Kartlar sunulduğu zaman RT performansı ne kadar değişmiş göreceğiz.

Ada Lovelace

Gelelim yeni mimarinin sunmuş olduğu bir başka artıya. Bu kısımda da 4. nesil Tensör çekirdekleri karşımıza çıkıyor. 1.400 Tensör TFLOPs performans sunulmasını sağlayan yeni nesil çekirdekler, DLSS 3 artısıyla da yeni nesil ekran kartlarını bir hayli öne çıkaracak gibi duruyor.

Yeni mimari için açıklanan bir başka yenilik ise SER ( Shader Execution Reordering) bölümü. Bu yeni özellik sayesinde ışın izlemede artık komutlar belli bir sıraya konabilecek ve ışın izleme işlemleri için 3 kata kadar daha iyi performans ile oyunlarda %25’e kadar daya iyi kare hızları sunulacak.

Ada Lovelace

AV1 kodlayıcılar, DLSS 3 artısı, daha iyi RTX performansı gibi artılarla beraber Ada Lovelace kesinlikle çok daha iyi bir mimari olacak gibi duruyor. Eski nesillerle karşılaştırmalar geldiği zaman, farkı daha iyi anlayacağız.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video