NVIDIA RTX Ekran Kartıları Artık Dizüstü Bilgisayarlarda

Bugün CES 2019 başladı ve NVIDIA yeni ürünlerini ile birlikte yeni değişikliklerini de tüm kamuoyu ile paylaştı. Bize de resmi bilgiler yavaş yavaş gelmeye devam ettiği gibi, dünyanın en iyi dizüstü bilgisayarı üreticilerinin 40'tan fazla modelinin içerisine Turing mimarisi ile birlikte gelen RTX ekran kartlarını yerleştirdiğini duyurdu.

Şimdiye kadarki en hızlı, en ince ve en hafif sistemler bundan böyle 29 Ocak 2019 tarihi itibari ile tüm dünyada kullanıcılar ile buluşacak.

NVIDIA RTX Laptoplar Neler Sunacak?

Bildiğiniz üzere RTX ekran kartları içerisinde yer alan Ray Tracing (Işın İzleme) ve yeni DLSS teknolojileri içeriyor. Önceden mesela oyunlarda TAA, MSAA ve FXAA gibi grafik kartlarımızı yoracak teknolojiler kullanıyorduk. Fakat artık hem masaüstü hem de laptop modellerinde DLSS teknolojisi sayesinde daha fazla FPS ve daha iyi performans görebileceğiz.

DLSS açtığınızda oyun içerisinde ekstra FXAA, MSAA ve TAA ayarlarını açmanıza gerek kalmıyor. DLSS yapay zeka ile birlikte oyun içerisindeki detayları en iyi şekilde renderlayarak bizlere yansıtmış oluyor.

Hangi Ekran Kartı Modelleri Laptoplarda Olacak?

CES 2019'dan elde ettiğimiz resmi bilgilere göre, yeni Turing tabanlı dizüstü bilgisayarlar, RTX 2080 - RTX 2070 ve RTX 2060 ekran kartlarını içeriyor. Henüz RTX 2050 Ti ve RTX 2050 modellerinden bir detay paylaşılmadığı için, gelip gelmeyeceği konusunda bilgiler yer almıyor.

Ayrıca NVIDIA'nın CEO'su:

"Dünyanın en iyi üreticileri, yeni nesil konsol performansını, oyuncuların her yere götürebilecekleri ince ve şık dizüstü bilgisayarlar ile buluşturmak için artık Turing'i kullanıyor. Dünya üzerinde yüz milyonlarca insanla birlikte, bütün bir nesil oyunlar ile büyürken, onların bu yeni dizüstü merakını tecrübe etmek için sabırsızlanıyorum."

17 Farklı RTX Max-Q Modeli Geliyor

İlk etapta NVIDIA diğer firmalar ile birlikte anlaşarak, Max-Q tasarımına sahip 17 model piyasaya sürecek. Yeni modelleri 20 mm'den daha ince dizüstü bilgisayarlarda, dar çerçevelere, 144 Hz ekranlara ve uzun ömürlü pillere sahip olan özelliklerle göreceğiz.

Ayrıca kullanıcılar daha sessiz ve daha serin bir çalışma ortamı sağlamak istediklerinde, 2 kata kadar daha fazla pil ömrü sağlayabilmek için NVIDIA Optimus teknolojisini kullanacak. Şuan için iddialara göre Playstation 4 Pro'nun 2 katı kadar daha fazla performans artışı sunduğu belirtiliyor. Battlefield V gibi ışın izleme teknolojisine sahip oyunlarda da saniyede 60 kare hızda oynatabildiği belirtiliyor.

RTX Ekran Kartlı Laptoplarda Oyun Hediye Edilecek

GeForce RTX 2080 dizüstü bilgisayarları alan son kullanıcılar, kısa süreli bir kampanya ile birlikte hem Battlefield V hem de Anthtem oyunlarına da sahip olacak. Bunun dışında RTX 2070 veya RTX 2060 GPU'larını tercih ederseniz, her iki oyunu değil sadece tek bir oyunu seçebileceksiniz.

RTX Ekran Kartlı Laptoplar Ne Zaman Satışta Olacak?

29 Ocak 2019 tarihinden itibaren Acer, Alienware, ASUS, DELL, HP, Gigabyte, Lenovo, MSI, Razer ve Samsung gibi pek çok marka dizüstü modellerini piyasaya sürecek. Bakalım biz de yeni RTX serisi laptopların performanslarını merak ediyoruz. Özellikle piyasa satış fiyatlarını da yakından takip ediyor olacağız.

Yeni detaylarda görüşmek üzere..