NVIDIA’nın Yeni GPU Teknolojisi Gerçek Zamanlı Model Çıkartabiliyor

NVIDIA yeni geliştirmekte olduğu GPU mimarisine yeni teknolojilerini de eklemeye devam ediyor. Son gelişmelere baktığımızda yeni GPU teknolojisi anlık olarak kişilerin modellerini, yüz hatlarını ve saç detaylarını çıkartabiliyor. Aynı zamanda NVIDIA HairWorks teknolojisi ile birlikte neredeyse kayıpsız saç detayları çok yakında karşımıza çıkacak.

NVIDIA Next-Gen HairWorks

Şuanda yeni teknoloji yukarıda görmüş olduğunuz başlık ile birlikte lanse ediliyor. Daha önceden de HairWorks teknolojisini pek çok oyunda görmüş ve gerçekçiliği konusunda hayranlıklarımızı biz de gizleyememiştik. Şimdi ise NVIDIA bu çıtayı biraz daha yükselterek "neredeyse gerçeğinden ayırt etmenin çok zor olacağı" grafik detayları hayatımıza girecek.

Araştırmacılar gerçek bir resmin sanal ortama dökülmesindeki en büyük zorluğun saç detayları olduğunu belirtiyor. NVIDIA ise bu durumu tersten başlatarak, ilk önce saç detaylarının tamamen analiz edilerek grafiğe dökülmesine olanak sağlayacak AI geliştirmiş durumda. Bana inanmıyorsanız, hemen aşağıdaki videoya birlikte göz atalım.

Nasıl etkilendiniz değil mi? Videoyu izlerken "iyi de yüz hatları hiç benzemiyor" diye düşünebilirsiniz. NVIDIA burada saç detaylarının anlık olarak nasıl yansıtılabildiğini anlatmak üzere böyle bir test gerçekleştirmiş durumda. Az önce de yukarıda belirttiğim gibi; en zor detay saçlarda. Gerisi kolay..

Toplamda 40 bin Farklı Saç Modeli

NIVIDA bu görüntüleri işlerken tam 40 bin farklı saç modeli ve 160 bin 2D görüntüyü kaynak olarak kullanıyor. Sadece milisaniyeler içerisinde binlerce kare işlenerek, 2B görüntüler 3B olarak da karşımıza çıkabiliyor. Videoda zaten son görüntülerde dikkat ettiyseniz kadın hareket halindeyken görüntüler işleniyor. Gerçekten taktir edilesi..

Yeni Ekran Kartlarında Tensor Çekirdekleri

Şuanda yeni üst düzey ekran kartlarında yer alan Tensor çekirdekleri size yukarıda bahsettiğim tüm detayları gerçekleştirebilecek yeteneklere sahip. Ancak hala muallakta olan GTX 1180 serisi için aynı durumu özetleyemiyoruz. Zira kartların daha hangi isim altında çıkacağı bile belli değil.

Pekiiii, tüm bu detaylar nerede karşımıza çıkacak? Hangi bazen arkamızı dönüş geçmişe baktığımızda "vay anasını ya, ne grafikler değişmiş, nerelere gelmiş oyunlar" diyoruz ya. Hah işte, tüm olay yeni gelişen teknolojiden ibaret. Yeni grafik mimarileri artık günlük hayata neredeyse birebir işlemeye başlayabilecek kadar gelişti ve gelişmeye de devam ediyor.

The Witcher 3'te kullanılan HairWorks detaylarını görmüş olabilirsiniz. İşte bu detaylar, şimdi çok daha güçlü bir şekilde geliyor.

İlgili Etiketler