Önümüzdeki 10 Yıl İçerisinde, Evcil Hayvanlarımızla Konuşabiliriz!

Çin'in Şanghay kentinde dünyaya gelen ve hayvan davranışları konusunda uzmanlaşan bilim adamı Con Slobodchikoff, yabani köpekler üzerinde yaptığı denemeler ile havlama, hırlama, uluma ve ağlama gibi davranışları bir yapay zeka algoritması geliştirerek anlamlandırmayı başardı. Bu gelişmenin üzerine, önümüzdeki 10 yıl içerisinde evcil hayvanlarımız ile konuşabilmemizin de mümkün olacağını ifade etti.

Gerçekleştirilebilirse, Minik Dostlarımızla Daha Güzel Anlaşacağız

Hepimiz, evcil hayvanlarımızın ya da sokakta yaşayan dostlarımızın nasıl iletişim kurduklarını merak etmişizdir. "Köpek havladı, arkadaşları da hemen yanına geldi. Herhalde diğerlerini çağırdı" diye düşünüp durmuşuzdur. Hayvanların da, tıpkı insanlar gibi birbirleri ile anlaşabildikleri âşikâr. Görünüşe göre bu konu, bir Çinlinin fazlasıyla dikkatini çekmiş.

Bundan 30 yıl öncesinden beri Amerika yaban köpekleri üzerinde çalıştırmalar gerçekleştiren hayvan davranışı uzmanı Con Slobodchikoff, bu hayvanların beden dillerini çözmeye çalışırken bir yapay zeka algoritması geliştirdi. Bu algoritma ile evcil köpeklerimize has havlama, hırlama, ağlama ve uluma gibi davranışlara bir anlam yüklemeyi başardı.

Köpeklerin Sesleri, İngilizce'ye Aktarılabiliyor!

Çalışmalarını bir bilgisayar programcısı ile beraber yürüten profesör, yaban köpeklerinin seslerini ingilizce metinlere çevirmeyi başardıktan sonra, "Bunu yabani hayvanlara uygulayabildiysek, evcil kedilerimize ve köpeklerimize de rahatça uygulayabiliriz" düşüncesine vardı. Başladıkları çalışmayı önümüzdeki 10 yıl içerisinde tamamlayabileceklerini ve tasarladıkları cihazı tüm dünyaya sunabileceklerini ifade eden Slobodchikoff, araştırmalarını vidyolar ve hayvanların beden dillerini yoğun bir şekilde inceleyerek yürüttüklerini belirtti.

Eğitimini Kaliforniya Üniversitesi'nde tamamlayan profesörün bu başarısı, gerçekten takdire şâyan bir hareket. Her ne kadar evcil hayvanlarımızın karakteristik davranışlarını bir süre sonra çözüyor ve dostlarımıza gerektiği şekilde yaklaşmayı deniyor olsak da, çoğu zaman bu evcil dostlarımızın derdine derman olamıyoruz. Böylesi bir gelişme; eşi, benzeri olmayan bir nitelik taşıyor. Buradan sayın Slobodchikoff'a uzun ömürler diliyor, başarılarının devamını diliyorum.

İlgili Etiketler