PC HocasıİnternetPakistan, TikTok’u Yasakladı

Pakistan, TikTok’u Yasakladı

 

Pakistan’ın telekom düzenleme kurulu, uygulamanın “ahlaka aykırı” ve “uygunsuz” içeriği kaldıramadığını iddia ederek TikTok’u yasakladı. Yasak, düzenleyici Pakistan etimesgut evden eve nakliyat Telekomünikasyon Kurumu’nun Tinder ve Grindr dahil flört uygulamalarını aynı nedenle yasaklamasından bir ay sonra geldi.

Analiz firması Sensor Tower’a göre TikTok, Pakistan’da 43 milyon kez kuruldu. Bu, onu uygulamanın yükleme sayısı açısından 12. en büyük pazarı haline getirdi. Firma, TikTok’un Apple App Store ve Google Play Store’da toplam 2,2 milyar kez yüklendiğini tahmin ediyor.

Yasak, uygulamanın Çin’deki mülkiyetiyle ilgili endişeler nedeniyle Hindistan’da TikTok’un kaldırılmasından sadece birkaç ay sonra geldi. ABD hala aynı endişeler nedeniyle TikTok’u yasaklamak için hareket ediyor. Yasağın kendisi bir mahkeme kararı nedeniyle şu anda askıya alınmış durumda, ancak diğer kısıtlamaların Kasım ayı ortasında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

TikTok, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerin büyük baskısı altında olmasına rağmen kültürel bir fenomen olarak kaldı. Ancak devam eden yasaklar – özellikle ABD’de bekleyen yasaklar – ABD ve Hindistan gibi büyük pazarlarda yeni yüklemeleri süresiz olarak kesebilecekleri için uygulamanın büyümesi için gerçek tehditler oluşturuyor.

Pakistan’daki düzenleyiciler, endişelerine yanıt vermesi için TikTok’a “hatırı sayılır zaman” verdiklerini, ancak şirketin “tam olarak uymadığını” söyledi. Yakın tarihli bir şeffaflık raporu, Pakistan’daki hükümet yetkililerinin TikTok’tan 2020’nin ilk yarısında 40 hesabı kısıtlamasını istediğini, ancak şirketin yalnızca ikisini kısıtladığını gösteriyor.

Video