Paypal Türkiye’deki Kanunları Tanımadı

Dün aldığı şok karar ile Türkiye'den çekilme kararı alan Paypal, yapılan açıklamalar ile birlikte faaliyetlerini durduğunu söylemişti. Ancak Paypal'ın Türkiye'den neden ve nasıl çekildiği konusunda detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Paypal Neden Kapanma Kararı Aldı ?

Online ödeme sistemi olarak bizim de severek kullandığımız PayPal, yapılan şok açıklama ile Türkiye'deki faaliyetlerini durdurduğunu bildirmişti. Ancak şirketin Türkiye'den çekilme gerekçesi olarak BDDK'(Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu)'ya yapılan lisans başvurusunun reddi gösterilmişti. Fakat ortaya çıkan sonuçların sadece lisanstan ibaret olmadığı konusunda iddialar ortaya çıktı.

Son kanunlara göre Türkiye'de gerçekleştirilen kişisel bilgiler ve para transferleri konusunda pek çok kararlar alındı. Bu kararlardan birisi ise "Türk vatandaşlarının bilgileri bir yerlerde tutuluyor veya para işlemleri yapılıyorsa, tüm bu işlemler Türkiye'de serverlar üzerinden gerçekleştirilmesi gerekli." şeklindeydi. Bu durum sadece Türkiye Cumhuriyeti için değil, diğer Avrupa ülkelerinde de geçerli şart olarak kabul edildi.

Paypal-BDDK
Paypal Şartları Kabul Etmedi İddiası

Enson Haber'de yayınlanan bilgilere göre, Paypal Türkiye'de bulunan yasalara uymayı, vergi ödemeyi ve kişisel tüm bilgileri Türk serverları üzerinden yapmayı reddetti. Hal böyle olunca da yasa gereği BDDK bu durumun üzerine giderek Paypal'ın lisans talebini geri çevirdi. Lisansı alamayan PayPal ise dün sizlerle paylaştığımız "PayPal Türkiye'den çekilme kararı aldı." haberimizde yayınlamıştık.

Paypal Geri Adım Atarak Tekrar Başvuru Yaptı

BDDK tarafından lisans istediğinin reddinden sonra Türkiye'den çekilerek adeta gündemi değiştiren PayPal, bu sayede kötü bir imaj oluşturarak çalışma yapıldı. Fakat BDDK kararlı tutumu ile birlikte geri adım atmak zorunda kalan Paypal, tekrardan hizmet verebilmek için gerekli izinleri alması yönünde çalışmalara başladıkları açıklandı. Şuan için Paypal'ın tekrardan Türkiye'deki faaliyetlerine başlayıp başlamayacağı konusunda bir bilgilendirme bulunmuyor.

İlgili Etiketler