PC HocasıHaberlerPaypal Türkiye’deki Kanunları Tanımadı

Paypal Türkiye’deki Kanunları Tanımadı

 

Dün aldığı şok karar ile Türkiye’den çekilme kararı alan Paypal, yapılan açıklamalar ile birlikte faaliyetlerini durduğunu söylemişti. Ancak Paypal‘ın Türkiye’den neden ve nasıl çekildiği konusunda detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Paypal Neden Kapanma Kararı Aldı ?

Online ödeme sistemi olarak bizim de severek kullandığımız PayPal, yapılan şok açıklama ile Türkiye’deki faaliyetlerini durdurduğunu bildirmişti. Ancak şirketin Türkiye’den çekilme gerekçesi olarak BDDK‘(Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu)’ya yapılan lisans başvurusunun reddi gösterilmişti. Fakat ortaya çıkan sonuçların sadece lisanstan ibaret olmadığı konusunda iddialar ortaya çıktı.

Son kanunlara göre Türkiye’de gerçekleştirilen kişisel bilgiler ve para transferleri konusunda pek çok kararlar alındı. Bu kararlardan birisi ise “Türk vatandaşlarının bilgileri bir yerlerde tutuluyor veya para işlemleri yapılıyorsa, tüm bu işlemler Türkiye’de serverlar üzerinden gerçekleştirilmesi gerekli.” şeklindeydi. Bu durum sadece Türkiye Cumhuriyeti için değil, diğer Avrupa ülkelerinde de geçerli şart olarak kabul edildi.

Paypal-BDDK
Paypal Şartları Kabul Etmedi İddiası

Enson Haber’de yayınlanan bilgilere göre, Paypal Türkiye‘de bulunan yasalara uymayı, vergi ödemeyi ve kişisel tüm bilgileri Türk serverları üzerinden yapmayı reddetti. Hal böyle olunca da yasa gereği BDDK bu durumun üzerine giderek Paypal’ın lisans talebini geri çevirdi. Lisansı alamayan PayPal ise dün sizlerle paylaştığımız “PayPal Türkiye’den çekilme kararı aldı.” haberimizde yayınlamıştık.

Paypal Geri Adım Atarak Tekrar Başvuru Yaptı

BDDK tarafından lisans istediğinin reddinden sonra Türkiye’den çekilerek adeta gündemi değiştiren PayPal, bu sayede kötü bir imaj oluşturarak çalışma yapıldı. Fakat BDDK kararlı tutumu ile birlikte geri adım atmak zorunda kalan Paypal, tekrardan hizmet verebilmek için gerekli izinleri alması yönünde çalışmalara başladıkları açıklandı. Şuan için Paypal’ın tekrardan Türkiye’deki faaliyetlerine başlayıp başlamayacağı konusunda bir bilgilendirme bulunmuyor.

Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/paypal-turkiyedeki-kanunlari-tanimadi-21716-9656/ linkinden 29.07.2021 08:07:02 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

1 Yorum

  • 2009 yılından beri türkiyede faaliyet gösteren paypal ve bddk uyuması ne anlama geliyor insanlar küçük yada büyük çaplı satışalrını paypal üzerinden yapıyordu ve stok mal alındı ve dank diye bir ben gidiyorum öbürküsü ise gidersen git diyor bu iki kurum için de yüz kızartıcı umarsız vizyonsuz saçma sapan bir tavır bunların yaptıkarını mahalle bakkalı yapmza utanmazlar bir de süslü püslü yazılar ile insanalra ne kadar güvenli olduklarını anlatıyorlar bu mudur güven yazıklar olsun ikisinide olan garip esnafaa oluyor.7 yıldır paypal göz yuman BDDK aklı şimdi mi başına geldi 7 senedir ne uyuyorsun ozaman niye lisanas verdin bunlara.politikacılar bir gün gider olan size olur.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video