PC HocasıHaberlerPiyade Tüfeği: MPT 76 Teknolojisi ve Atış Testi

Piyade Tüfeği: MPT 76 Teknolojisi ve Atış Testi

 

Milli Piyade Tüfeği olarak tanıtılan yeni MPT 76, toplamda iki yıl boyunca 40 uzman mühendisin vermiş olduğu emekler sayesinde hazırlandı. Normalde ülkelerin üretmiş olduğu silahlar Nato testlerine tabii tutularak dünya sıralaması verilir. Piyade Tüfeği MPT 76 ise 42 Nato testini geçen tek tüfek olarak kayıtlara geçti. Peki MPT 76’nın teknolojisi, atış testi ve teknik özellikleri neler ? Detaylar haberimizde.

42 Nato Testini Geçen Tek Tüfek

Normalde ülkeler silahlarını üretirken, genel kullanım tarzına hitap edecek ve dünya pazarında kolaylıkla pazarlayabileceği türde silahlar üretirler. Bu silahların özellikleri diğer silahlarda bulunmadığı için her zaman büyük ülkeler tarafından yakından takip edilir.

MKE-MPT-76_d
Yeni Milli Piyade tüfeğimiz MPT 76‘nın da Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere bir çok ülke çizim ve üretim planlarını sorguluyor. Hatta geçtiğimiz hafta MKE Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi’nin ABD’de silah fabrikası bulunan Türk İş adamı ile MP-5 ve MPT-76 silahların çizim ve üretim planlarını satarken ihbar üzerine yakalanmıştı.

Milli Piyade Tüfeğimiz MPT 76 Testleri

 

 

Her Türlü Koşulda Sürekli Kullanım Başarısı

Yukarıdaki videoyu izlerken dikkat ederseniz her türlü koşulda hemen kullanıma hazır olarak tasarlanan milli piyade tüfeği MPT-76 diğer silahları bu şekilde geride bırakıyor. Silah vuruş yüzdesi çok yüksek, hafif ve kısa olduğu gibi, attığı noktada öldürücü etkisi çok yüksek. Ayrıca NATO Rail ile birlikte her türlü aparatı da taşıyabiliyorsunuz. Çok yakında seri üretime geçirilmesi planlanan milli piyade tüfekleri Türk Silahlı Kuvvetleri‘ne yavaştan teslim edilmeye başlandı.

MPT 76, başta çamur, yağmur, kar, buz, çimento, toprak ve elektrik akımlarına karşı her türlü durumdan başarı ile geçmiş tek piyade tüfeği olarak kayıtlara geçti. Yani şuan için dünyanın en iyi piyade tüfeği MPT 76 diyebiliriz.

milli-piyade-tufegi-mpt-76
Yap-Boz Gibi

Milli piyade tüfeğimiz MPT-76 toplamda 200 parçadan oluşuyor. Kullanan kişi bu parçaları sökemediği gibi, sökülebilir parçaları 15 adetten oluşuyor. Seri üretim sözleşmelerine göre 2016 yılı içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne toplamda 500 adet MPT-76 teslim edilecek.

Neden Dünyanın En İyi Piyade Tüfeği ?

Bu kararlar verilirken tabii ki firmalar veya üreticiler kafalarına göre bir sıralama belirlemiyor. Şuanda Amerika Birleşik Devletleri ordusunun kullanmış olduğu M-16 silahı Nato 42 testlerinin sadece %25’ini geçebiliyor. MPT-76 testleri yapılırken, MKE kriterleri arttırdı ve 10 zorlu test daha ilave etti. Yapılan testin ardından MPT-76 hepsinden geçerek büyük bir başarı elde etti.

MKE-MPT-76-p
Milli piyade tüfeğimizin yaptığı hata ise 1000 mermide 3 basit hata yaparak dünya genelinde rekor kırdı. Nato standartlarında “boş kovan sıkıştırma”, “mermiyi yuvadan dışarı çıkartamama” gibi 8 basit hata yapılabiliyor. Ancak bu hatalar basit olduğu için 8’i geçmediği sürecek eksi puan olarak yansıtılmıyor.

Milli Piyade Tüfeğimiz MPT-76’nın Tüm Teknik Özellikleri

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/piyade-tufegi-mpt-76-teknolojisi-ve-atis-testi-21453-6908/ linkinden 28.07.2021 13:07:45 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

2 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video