PUBG Fortnite, PC Hocası
Ana SayfaHaberlerPUBG, Fortnite’a Kendisini Kopyaladığı İçin Dava Açtı!

PUBG, Fortnite’a Kendisini Kopyaladığı İçin Dava Açtı!

PUBG Fortnite, PC Hocası

PUBG beklenmedik bir şekilde Fortnite’a dava açtı. Sebebi ise Fortnite’ın PUBG’yi taklit etmiş olması.

Uzun zamandır iki oyun arasındaki çekişme sürüyor. Çekişme devam ederken geçtiğimiz yıl ve bu yıl yaşananlar olayları kızıştırıyor. Geçtiğimiz yıl Battle Royale konsepti ile tek olan PUBG oldukça yüksek başarılar elde etmişti.

Bu yıl ise Fortnite’ın başarılarının arkası gelmiyor. Sürekli kendini geliştiren ve oyunculara yeni özellikler sunan Fortnite 2018 yılı içerisinde oldukça fazla ilerleme katetti. Nisan ayında gelir rekoru kıran Fortnite, hala kazanmaya devam ediyor.

PUBG Fortnite, PC Hocası

PUBG kıyasıya rekabet devam ederken Fortnite’a dava açtı. Davanın nedeni ise Fortnite’ın PUBG’yi kopyalaması. Kore merkezli açılan davada telif haklarını korumak isteyen PUBG, Fortnite’ın tam anlamıyla bir PUBG kopyası olduğunu düşünüyor.

İki oyun arasındaki rekabet önce PC platformunda başlamıştı. Daha sonra konsol, mobil gibi platformlara taşınan rekabet, mahkeme ile devam edecek gibi duruyor. PUBG’nin geliştiricisi olan PUBG Corp. telif hakkı ihlali nedeniyle Fortnite’ın yapımcı şirketine, yani Epic Games’e dava açtı.

PUBG Fortnite, PC Hocası

Geçtiğimiz aylarda da böyle bir haber çıkmıştı. PUBG ise şu açıklamayı yapmıştı:

“Fortnite’ın PUBG ile çok benzer bir oyun modunu hazırlaması ve bu oyun tecrübesini taklit etmeye çalışmasından endişe duyuyoruz.” 

Mahkemeye sunulan rapor hakkında herhangi bir bilgi verilmedi ancak PUBG Fortnite’a her alanda kanıt sunacak gibi duruyor. PUBG Corp.’un iddiasına göre Fortnite arayüzoynanış ve oyun modu bakımından PUBG’nin içeriklerini kopyalamış.

Aslına bakacak olursak PUBG Corp. PUBG’yi geliştirirken Fortnite’ında kullanmış olduğu Epic Games’in Unreal Engine motorunu kullanmıştı. Tabiki bu grafik motorunu kullanırken lisans izni alınmıştı.

O zamanlar iki şirket arasında barış söz konusuydu. Şimdi ise rekabetlerini mahkemede sürdürüyorlar. Mahkeme kararı ne olur bilinmez ama kötü bir sonuç Fortnite’ı derinden etkileyecektir. Sizde fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Bugün En Çok Okunanlar