Ruslar Ekranoplan Adında Uçan Uçak Gemisi Yaptı

Rusya'nın yaklaşık olarak dört yıldır üzerinde çalıştığı Ekranoplan adında geliştirilen gemi aslında hovercraft-uçak melezidir. Yani hem uçabiliyor, hem yüzebiliyor hem de üzerinde bulunan uçaklara iniş ve kalkış desteği verebiliyor. Ruslar'ın geliştirmiş olduğu Ekranoplan hakkında detaylar haberimizde.

Ekranoplan Nedir, Görevi Nelerdir ?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz üzere gemi aslında uçabilen ve üzerindeki uçakların iniş kalkışına aracılık eden melez bir gemi türü olarak tasarlanmış. Yüzeye yakın olan kanatları ile birlikte kaldırma kuvveti destekleniyor ve araç denizdeki mesafeyi azaltarak sürtünmeyi minimuma indirmiş durumda. Şuan için Ekranoplan'a en büyük engel ise denizde bulunan büyük dalgalar ve olumsuz hava koşulları gösteriliyor.

Rusya-Ekranoplan-4
Tasarlanan bu uçan gemi, deniz seviyesinden maksimum 5 metre yükseklikte gidebiliyor. Saatte 650 km hız yapabilen bu uçak gemi, üzerinde tank, uçak, mürettebat, erzak ve asker taşıma işlemlerinde kullanılabiliyor. 73,8 metre uzunluğa sahip olan gemi, şimdiye kadar üretilenler arasında en büyüğüdür.

Yazımızın sonuna gelirken, bu fikrin ilk etapta Ruslar'dan çıkmadığını ve daha önceden Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Japonya'nın da bu girişimlerde bulunduğu bilinmektedir.

 

İlgili Etiketler