PC HocasıHaberlerSamsung Dökümhane: 2021’in sonlarında yeni 5nm EUV çip fabrikası planlandı

Samsung Dökümhane: 2021’in sonlarında yeni 5nm EUV çip fabrikası planlandı

Samsung, Güney Kore’de yeni bir yarı iletken üretim fabrikası kurmaya başladı. Bu, mevcut komplekslere mekansal yakınlık nedeniyle olağandışı hızlı bir şekilde uygulanmalıdır. EUV litografi dahil olmak üzere 5 nm üretimine odaklanılması, konumu geleceğe hazır hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Gergin ilişkiler nedeniyle bulunmayan ve neredeyse üretim hatlarının kapanmasına yol açan Japon tedarikçilerine bağımlılık nedeniyle geçen yıl aralıklı sorunlardan sonra, o sırada durdurulan kapasite genişlemesi önceden planlanan yola geri döndü.

Araştırma, geliştirme ve döküm işine yatırımlar

Samsung’un fabrikaları aradığı yeni üretim hattı, şimdiden Samsung’un en büyüklerinden biri olan Pyeongtaek’teki mevcut konumu genişletecek. Samsung, Güney Kore ve ABD’de toplam altı 300 mm wafer tesisi ve bir 200 mm tesisi işletmeyi planlıyor.

Samsung, önümüzdeki yıllarda yarı iletken işine büyük yatırımlar planlıyor, geçen yıl 100 milyar avronun üzerinde, çoğunluğunun araştırma, geliştirme ve dökümhane işinde bahsedildi. TSMC ile olan bağlantınızı burada kaybetmek istemezsiniz.

Huawei'nin yeni dizüstü bilgisayarı Matebook X Pro, Türkiye'de satışa çıktı!

Odak noktası 5 nm ve daha küçük EUV üzerindedir
EUV litografisi ve 5 nm hala Samsung tarafından az miktarda kullanılıyor. Geçen yıl Hwaseong’daki tesiste 7 nm ve EUV ile pilot süreç başlatıldı, ancak bu yılın ikinci yarısına kadar 5 nm’lik bir süreç izlenmeyecek.

Py21taek’teki yeni fabrikada 2021’in hedeflenen ikinci yarısında üretime başlanmasıyla birlikte Samsung Foundry’nin EUV kapasitesinin “önemli ölçüde arttığı” söyleniyor.

Bu nedenle, her iki konum da gelecekte neredeyse adım adım ilerleyecek, ancak mevcut avantaj hala mevcut olan çok genç V1 hattı. Samsung, 3 nm işlemiyle Hwaseong’daki V1 hattını uzun zamandır planlıyor,

yeni Pyeongtaek hattı için basın bülteninde “5 nm ve daha küçük üretim teknolojileri” için üretileceği belirtiliyor. Bununla birlikte, Pyeongtaek’teki tüm kompleks de eski değil; sadece 2015’te “dünyanın en büyük yarı iletken üretim tesisi” oldu.

Yazar Hakkında

Emir Tekbaba

Emir Tekbaba

İstanbul doğumlu teknoloji ve uzay meraklısı biri ve aktif olarak PcHocası'nda editör.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

AD

Bugün En Çok Okunanlar

Advertisement