PC HocasıYazılımSamsung, Galaxy S20 ile Birlikte ‘AirDrop’ Rakibi Teknolojisini Tanıtacak

Samsung, Galaxy S20 ile Birlikte ‘AirDrop’ Rakibi Teknolojisini Tanıtacak

 

Quick Share (Hızlı Paylaşım) yakınınızdaki kişiler ile dosya paylaşmanıza olanak tanıyacak

Samsung yaklaşmakta olan Unpacked isimli etkinliğinde yeni amiral gemisi Galaxy S20 modeli ile birlikte Apple’ın AirDrop dosya paylaşım teknolojisine karşın kendi alternatifini de duyuracak. XDA Developers tarafından yayımlanan bir raporda özelliğin ekran görüntüleri, AirDrop’a benzer şekilde çalışacağını ve cihazlarında Hızlı Paylaşım açık olduğu sürece “yakındaki kişilerle anında paylaşımda bulunabilmenizi” sağlayacak.

Bunlara ek olarak kimlerin sizlerle dosya paylaşacağını seçebilirsiniz (tıpkı AirDrop teknolojisinin çalışma prensibi gibi). Bu bölüm tıpkı Apple’daki gibi işleyecek; ‘Herkes’, ‘Sadece Kişiler’ ve ‘Alma Kapalı’ şeklinde ilerleyecek.

Önceden Android cephesinde rakip bir servis vardı

AirDrop, 2011’deki ilk lansmanından bu yana iOS ve macOS’ta ne kadar yararlı olmasına rağmen, Android uygun bir rakip bulmak için mücadele etti. Bir süre Android, Android Beam adında NFC tabanlı bir sürüm içeriyordu, ancak bu Android 10 ile devam ettirilmedi. Google’ın Dosyalar uygulaması da benzer işlevler içeriyor, ancak bu özellik doğrudan Android’de yerleşik olarak aynı değil.

Şu an Android cephesinde AirDrop rakibi bir teknoloji mevcut değil

Bunun yakında değişebileceğine dair işaretler var. XDA Developers, doğrudan işletim sisteminin hızlı ayarlar panelinden erişildiği anlaşılan Yakın Paylaşım adlı bir Android özelliği hakkında birçok kez rapor verdi. Bu özellik ilk olarak Haziran 2019’da Fast Share adı altında görüldü, ancak bu ayın başlarında hala geliştirilme aşamasında gibi görünüyor.

Quick Share ile SmartThings cihazlarınıza veri aktaracaksınız

Quick Share, diğer Samsung akıllı telefon kullanıcılarıyla paylaşmanıza izin vermenin yanı sıra SmartThings cihazlarına veri aktarmanızı da sağlar. Bunu yapmak için, dosyanızı cihazın kendisine indirmeden önce Samsung Cloud’a yükler. Bu mod, günde en fazla 2 GB’a kadar, aynı anda 1 GB’lık bir veri kotası ile daha sınırlı görünüyor.

AirDrop rakibi konusunda Samsung yalnız değil

Samsung, AirDrop rakibi üzerinde çalışan tek Android üreticisi değil. Geçen yıl, Çin’in en büyük akıllı telefon üreticilerinden üçü – Xiaomi, Oppo ve Vivo – cihazlarında çalışacak eşler arası aktarım protokolü üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Özelliğin önümüzdeki ay başlaması bekleniyor. Bu arada, OnePlus’ın kendi cihazlarıyla sınırlı olan FileDash adlı kendi dosya aktarım sistemi de mevcut.

Eski model cihazlara gelebilir

Samsung’un Galaxy S20’sinin 11 Şubat’ta piyasaya çıkması bekleniyor. XDA Developers, özelliğin One UI 2.1 veya sonraki bir sürümle piyasaya sürülen tüm cihazlara geleceğini söylüyor, ancak zamanın eski Samsung cihazlarına da gidebileceğini tahmin ediyor.