Skype’a Kripto Mesajlaşma Özelliği Ekleniyor

Uçtan uca şifreleme ile gönderdiğiniz/aldığınız mesajların üçüncü kişiler tarafından kırılmasını önleyen kripto mesajlaşma özelliği, çoğu kişiyle WhatsApp aracılığıyla katıldı. Özellikle video görüşmeler için tercih listesinde ilk sırada olan Skype, bu şekilde kullanıcılarına ek güvenlik de sağlayacak.

Kripto mesajlaşma nedir? Ne işe yarar?

Kripto mesajlaşma mesajların bir sunucu üzerinde bulunmadan, sadece iki kişi arasında güçlü şifrelerle korunmuş bir şekilde barındırılmasıdır. WhatsApp'ta da denk geldiğimiz özellik, iletişimde gizliliği bir tık üste taşıyor. 

Bugün Microsoft'un yaptığı blog paylaşımına göre özelliğin adı "Private Conversations", yani "Gizli Sohbetler" olacak. Özellik şu an Skype Insider'ın 8.13.76.8 sürümünü kullanan tüm kullanıcılar için erişilebilir durumda.

Skype, Kripto Mesajlaşma Akımına Katılıyor

Kripto mesajlaşmayı kullanabilmek için karşılıklı kişilerin yukarıda bahsi geçen sürümü kullanması gerek. Bu özellik sohbet içinde gönderilecek dosyaları -resim, ses, video, belge- şifreleyecek. Sesli ve görüntülü aramaların ise şifrelenip şifrelenmediği bilinmiyor.

Dünya üzerinde video görüşme konusunda sosyal medya mecralarından önce gelen Skype, bu özelliğiyle beraber daha güvenilir yazışmalar sağlayacak. Şu an için henüz beta aşamasında olan özelliğin yakın zamanda Microsoft tarafından kullanıcılara açılması bekleniyor.

/* steel başla */
/* steel bitiş*/