Steam’de dolar kuruna geçiş

Steam’de Dolar Kuru Dönemi! Türk Lirası Kaldırıyor

  Google News

Dünyanın en büyük oyun platformlarından biri olan Steam bir süredir değişen fiyatlandırma politikalarıyla karşımıza çıkıyor. Dolar kurunun sürekli olarak değişmesiyle beraber sık sık yenilenen fiyatlardan sonra şimdi ise beklenen son geldi. Geçtiğimiz gün yapılan duyuruyla beraber Steam’de dolar kuruna geçiş yapılacağı açıklandı.

Yapılan açıklamayı değerlendirecek olursak artık Türk Lirası kullanılmayacak. Peki süreç nasıl işleyecek? Bu tam olarak ne demek oluyor? Detaylara geçelim.

Steam’de Dolar Kuru Üzerinden Satış Dönemi Başladı

Oyuncular Steam platformuna “Türkiye’deki fiyatlandırma ve Steam cüzdanı bakiyeleri 20 Kasım’dan itibaren USD’ye dönüşecek” ibaresini görüyorlar.

Bu uyarının detaylarına baktığımız zaman, 20 Kasım tarihinden sonra Steam’de Arjantin ve Türkiye’deki satışlar için para biriminin USD olarak değiştirileceği gözüküyor. Firma iki yeni fiyatlandırma bölgesinin hayata geçirileceğini belirtmiş. MENA – USD Türkiye dahil bölge, LATAM – USD ise Arjantin dahil bölge olarak belirlenmiş durumda.

Steam’de dolar kuru üzerinden satışa geçilmesinin nedeni konusunda da bir açıklama var. Son dönemde Türkiye ve Arjantin’de yaşanan dolar kuru dalgalanmaları nedeniyle böyle bir karar alındığı ve amacın fiyat istikrarını sağlamak olduğu belirtilmiş. Bu şekilde hem oyun yayıncıları hem için hem de platform için fiyat istikrarının oluşturulması amaç ediniyor.

Steam’de dolar kuruna geçiş

Steam’de Dolar Kuru ile Satış Dönemiyle İlgili Olarak Merak Edebilecekleriniz

Konu hakkında merak edilebilecek olan sorularla beraber olayı biraz daha detaylandıralım.

Steam Cüzdan Bakiyemde Yer Alan TL Bakiyesi Ne Olacak?

Cüzdanınızda yer alan TL cinsinden tüm bakiye, güncel döviz kuru ile USD birimine çevrilecek.

MENA ve LATAM Bölgeleri Ne Anlama Geliyor?

Latin Amerika, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki belirlenen 25 ülke ve bölge için ilk kez bölgeselleştirilmiş ABD doları fiyatlandırmasına geçiş yapılmış olacak.

Oyun içi Satın Alımlarda Durum Ne Olacak?

Oyun içi işlemlerde de bu bölgelere göre yapılacak USD fiyatlandırmaları geçerli olacak. Yine USD cinsinden düzenlemelerin sunulduğunu göreceğiz.

Yeni kararın 20 Kasım tarihinden sonra geçerli olacağını belirtelim. Artık oyun fiyatları nasıl değişir bunu da zaman gösterecek. Açıklamanın tam metnine de buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

2 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video