reklam
Ana SayfaİncelemeSteelSeries Arctis Pro GameDAC İncelemesi

SteelSeries Arctis Pro GameDAC İncelemesi

Merhaba PC Hocası‘nın pek kıymetli takipçileri. Birbirinden farklı PC ürünleri incelediğimiz hocanın masasında yeniden birlikteyiz. Bugün hocanın masasında SteelSeries Arctis Pro GameDAC oyuncu kulaklığı incelemesi gerçekleşecek.

SteelSeries’in Arctis Pro serisinin yeni üyelerinden GameDAC modeli bakalım bizlere neler sunuyor.

Dünyada ilk kez: GameDAC

Geçtiğimiz günlerde SteelSeries‘in güncellenen kulaklık serisi Arctis Pro’nun Wireless modelli incelemesini sizlerle paylaşmıştık. Buradaki bağlantıdan ulaşabileceğiniz incelemenin bir benzeri yine bu inceleme ürünü olan SteelSeries Arctis Pro GameDAC modeli olacak. 

SteelSeries Arctis Pro GameDAC yapısı ve tasarımı itibari ile oldukça şık ve ergonomik bir kulaklık olarak karşımıza çıkmakta. Arctis Pro modelinin tasarım çizgisini üzerinde barındıran kulaklığın en dikkat çeken özelliği isminde de bulunan GameDAC ürünü.

Peki nedir bu GameDAC? GameDAC: kulaklık ile PC arasında köprü görevi gören dijital analog bir dönüştürücü. Görevi ise oyun, film veya müzik içeriklerini dinlerken daha yüksek kalite ve daha yüksek ses sunmak. Dünyada ilk kez gördüğümüz bu özellik SteelSeries Arctis Pro GameDAC olarak karşımıza çıkıyor. 

Tasarım

SteelSeries Arctis Pro GameDAC kulaklığın tasarımı yine Arctis Pro serisinin birebir aynısı. Ancak bu model de ufak tefek farklılıklar barındıran detaylar da bulunuyor. Tamamen mat ve siyah bir yapıda bulunan Arctis Pro GameDAC, kulaklık kapaklarına RGB aydınlatma eklemiş. Böylelikle tasarım daha çekici ve özelleştirilebilir hale gelmiş.

Arctis Pro Wireless modelinde de bahsettiğimiz kafa bandı yastık konusunda biraz ince kalsa da uzun kullanımda problem yaratmıyor. Kulaklık oldukça esnek ve dayanıklı yapıda. Öyle ki kulaklığı tutup iki yana açtığınızda herhangi bir kırılma hissiyatı yaşamıyorsunuz. Zaten yapı tamamen Arctis Pro serisinin birebiri. 

Öte yandan kulaklığın konforuna değinecek olursak Arctis Pro kulaklıklarda gördüğümüz ve ayrılabilen rahat ve konforlu yastıklarla karşılaşıyoruz. Oldukça sıkı kavrama ile kaliteli bir yalıtım sağlayan yastıklar, dışarıya ses verme konusunda da oldukça cimriler

Kulaklık üzerinde bir adet mikrofon bulunuyor tabii ki ve bu mikrofon yine SteelSeries Arctis Pro modellerinden alıştığımız, kendine ait bölmesinde bulunan boom kulaklık ile tasarlanmış. Mikrofonu kullanmak istediğinizde yerinden çıkarıyor ve kapatmak istediğinizde de yerine sürüyorsunuz. Üzerinde bulunan LED aydınlatma ile de aktif olup olmadığını gözlemleyebiliyorsunuz.

Öte yandan kulaklık üzerinde ses arttır azalt tuşlarına ek olarak mikrofonu aktif ya da deaktif etmek üzere konumlandırılmış bir tuş da bulunuyor. Böylelikle ekstra kontrolcü aramayarak direk kulaklık üzerinden ayarlamalar gerçekleştirebiliyorsunuz.

SteelSeries GameDAC konusunda da oldukça iyi iş çıkarmış diyebiliriz. Mat ve siyah bir yapıya sahip GameDAC üzerinde dokunmatik olmayan ancak yanında konumlanan tuş ile yönetiliyor. Üzerinde bağlantı bilgileri, kullanım modu vb bilgiler barındıran GameDAC’in en dikkat çekici özelliği destekli oyunlar kill bilgileri sunması.

Buna göre CS: GO oyununda bir M4A1-S silah ile birini öldürdüğünüzde, GameDAC ekranında silah modeli ile birlikte toplamda öldürdüğünüz kişi sayı bilgisi beliriyor. Oyuna bu şekilde entegre olan GameDAC bu özelliği ile oldukça iyi bir oyun deneyimi sunuyor.

AMD Ryzen 3700X ve Ryzen 3900X İşlemci İncelemesi

Kutu içeriği olarak; SteelSeries Arctis Pro GameDAC kulaklık, bir adet GameDAC , optik ses kablosu, USB kablosu ve ana kulaklık kablosu ile birlikte 3.5mm jack dönüştürücü ile karşılaşıyoruz. Bunlara ek olarak mikrofon süngeri ve kullanım belgeleri yine kutunun içerisinde bulunmakta.

Performans ve teknik detaylar

Tasarım kısmından sonra pek tabi bizleri ilgilendiren en önemli alan kulaklığın bizlere sunacağı performans. Öncelikle kulaklığın GameDAC’i ile başlayalım zira kulaklıkta duyduğumuz tüm sesler burada oluşturuluyor. 

GameDAC içerisinde kendine özel bir ESS Saber 9018 ses çipi barındırıyor. Bu çip 121 dB dinamik aralık ve -115 dB THD+ N ses deneyimi sunuyor. Yani bilgisayardan gelen kaynak ses bu çip ile işleniyor ve daha yüksek ses ile birlikte daha net bir sese dönüştürülüyor.

True HD dediğimiz teknolojiye ek olarak GameDAC içerisinde DTS X v2.0 desteğini de barındırıyor. Böylelikle surround sesler oyun akışı içerisinde sizlere eşsiz bir deneyim sunuyor. Zaten kulaklıkların Hi-Res Audio yani yüksek çözünürlükte ses sunabildiğini biliyoruz. 

Tüm bu detaylar elbette SteelSeries Arctis Pro GameDAC için yeterli değil. Kulaklığın teknik detaylarında tüm bu ses verisini bizlere sunacak 40mm neodimyum sürücüler bulunuyor. 10 ile 40000Hz arası frekans değeri üretebilen sürücüler aynı zamanda 102 dB hassasiyet ile 32 ohm empedans sunuyor. 

Kulaklığın mikrofon kanadında da oldukça iyi geliştirmeler var ki en önemli detay, Discord sertifikası olarak öne çıkıyor. Yine çift yönlü gürültü önleyici ile gelen mikrofon 100 ile 10000Hz arası frekans sunuyor ve 2200 ohm empedans değeri üretiyor. 

Tabii ki tüm bu detaylara ek olarak kulaklığın özelleştirmeye olanak sağlayan bir yazılımı da mevcut. Ancak yazılım sizi yanıltmasın zira kulaklığı kullanmak için yazılıma ihtiyacınız yok. Bu yüzden kulaklık PC ile birlikte PS4 ve mobil cihazlarda da tam uyumlu olarak çalışabiliyor. 

Son yorum

Evet değerli hocalar kulaklığımızın tasarımsal ve teknik detaylarında da bahsettik ve hocanın son yorumuna geldik. Esasen SteelSeries Arctis modellerinde zaten başarılı işler gerçekleştiriyordu ancak Arcist Pro modellerinde ciddi manada oyuncu kulaklığı formatında çok sağlam adımlar attı.

Arctis Pro serisi hem yüksek ses kalitesi, hem konfor ile birlikte ergonomik açıdan da oyunculara çok iyi şeyler sunmakta. Bütçesi olan kullanıcılar için tercih edilebilir olan bu seri, oyuncuları yolda bırakmayacak kadar etkili performans sunuyor.

Evet hocalar bu yazımızda sizlere SteeelSeries Arctis Pro GameDAC modelinin incelemesinden bahsettik. Ürün ile ilgili detaylı incelemeye ve diğer testlere aşağıda bulunan video bağlantısından ulaşabilirsiniz. Görüş ve yorumlarınızı da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Ödüller

Yeni bir incelemede görüşmek üzere, hoşça kalın!

SteelSeries Arctis Pro Wireless Kulaklık İncelemesi

Etiketler

Yazar Hakkında

Muhammet Enes CANSIZ

Muhammet Enes CANSIZ

Teknolojiyi ve getirdiği ürünleri çok seven Enes bu ürünleri incelemeyi, onlarla ilgili çalışmalar yapmayı çok seviyor. Memleketi Trabzon'da ikamet ediyor ve PC Hocası için yazılar yazıyor.

1 Yorum

  • İnceleme gayeti iyi fakat bir şey sorucam wireless modeli çok pahalı da pro mu yoksa gamedac modeli mi?

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz