PC HocasıDonanımTaze: AMD RX 5500 ekran kartı geliyor!

Taze: AMD RX 5500 ekran kartı geliyor!

AMD yakın zaman içerisinde yeni giriş-orta seviye olan Radeon RX 5500 ekran kartını duyurmaya hazırlanıyor. Bundan bir kaç hafta önce söylentileri görmüş olabilirsiniz. Fakat bu kartlar ile alakalı henüz son kullanıcılar ile bir bilgi paylaşılmamıştı. Şimdi ise stok olarak AMD RX 5500 OEM ekran kartının test sonuçları ortaya çıktı.

AMD Radeon RX 5500

Navi 14 grafik mimarisine sahip olan ekran kartının ilk incelemesini Alman teknoloji platformu olan Heise yaptı. Kartı henüz nasıl temin ettikleri konusunda bir bilgimiz bulunmuyor. Piyasaya ise üç farklı RX 5500 ekran kartı sürülecek. Bunlar sırası ile şu şekilde;

  • RX 5500 Masaüstü OEM
  • RX 5500M (Mobil)
  • Perakende RX 5500 (ASUS, MSI, Gigabyte, Sapphire gibi markalar)
NVIDIA'dan, Cyberpunk 2077 temalı bir ekran kartı gelebilir

Kart şuanda performans ile alakalı olarak Radeon RX 580 ekran kartı ile rekabet ederken, NVIDIA kanadında da hangi araya yerleşecek bunu zaman içerisinde testler ile göreceğiz. Ayrıca GTX 1660 ile yapılan karşılaştırma sonucunda RX 5500 12 FPS daha geride sonuç aldı.

Tahminimize göre GTX 1650 veya GTX 1650 SUPER ile rekabet edebilecek düzeyde bir model bizleri bekliyor olacak. Yani bir nevi AMD, NVIDIA’nın GTX 16 SUPER serisine cevap olabilecek kartları piyasaya hazırlamaya başladı. Eğer yine geçtiğimiz serilerde olduğu gibi daha uygun fiyata gelirse, f/p anlamında ilgi çekecek bir kart olabilir.

Son not olarak kartın arka tarafında 1 adet HDMI portu ve 2 adet DisplayPort bulunuyor.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

AD

Bugün En Çok Okunanlar

Advertisement