Teknosa KAP’a 10 Milyon TL Zarar Ettiğini Bildirdi

Türkiye'de uzun süredir teknolojik ürünleri ile yakından tanıdığımız Teknosa, geçtiğimiz gün KAP'a 10 milyon TL zarar ettiğini açıkladı. Türkiye genelinde hemen hemen her ilde mağazası bulunan Teknosa, bu bağlamda hem dolar kuru hem de tüketici elektroniğinin giderek pahalılaşması üzerine önemli bildirimlerde bulundu.

Teknosa İlk 6 Ayda 10 Milyon TL Zararda

Tüketici elektroniği dediğimiz zaman şuanda akla ilk gelen firmalardan birisi Teknosa. Ancak şuanda ülkemiz gerçekten zorlu dönemlerden geçiyor. Dolar - Euro ve Borsa üzerinde gerçekleşen inanılmaz dalgalanmalar firmaları da ister istemez zora sokuyorlar.

Çünkü önceden örneğin 4 TL'ye aldığı bir ürünü, 2 TL kâr koyup 6 TL'ye satarken, bugün dolar kurunun sürekli artması ile birlikte 4 TL'lik ürün artık 10 TL'ye geliyor. Hal böyle olunca 6 TL'ye sattığı ürün şimdi 6 TL zarar ile geri dönüyor. Bu tüketici elektroniğinde çok daha fazla görülürken, çin üzerinden gelen pek çok teknolojik ürün ne yazık ki bu durumda.

Şirket ciro bazında 2018 yılının ilk yarısında 1 milyar 700 milyon TL gelir elde ettiğini de belirtirken, geçen yıl mağazalarında satışlarını %12 arttırdığı da açıklandı.

Mağazada Satış Artarken, Zarar Nasıl Oluyor?

Bu paragrafı okurken, yukarıdaki detayları atladıysanız, anlamamanız normal aslında. Az önce bahsettiğim mevzu, bu başlığı çok kolay bir şekilde açıklıyor. Sizin sattığınız elektronik ürünün size gelişi 10 TL ise, buna mecburi olarak kâr etmek için bir miktar üzerine ekleyeceksiniz.

Şöyle ki;

  • 10 TL'lik ürünü deponuza aldınız.
  • 4 TL kâr koyup satmaya başladınız.
  • Kargo, gitti, geldi, iade süreçlerini eklediniz ve kârdan düştünüz.
  • Birden beklemediğiniz bir şekilde Çin'den gelen ürünün fiyatı dolar nedeni ile %40 zamlandı.
  • Elinizde beklettiğiniz ürünün fiyatı 10 TL'den 15 TL'ye çıktı.
  • Siz önceden 10 bin stok aldınız ve bu ürünlerin hepsi artık 15 TL oldu.
  • 14 TL'ye sattığınız bu ürün, şimdi kârsız bir şekilde 15 TL'ye denk geldi.
  • Tam 10 bin üründen 1 TL zarar ettiniz.

Yani kabaca senaryo yukarıda anlattığım gibi. Şuanda ülkemizde dolar kuru nedeni ile pek çok firma zorda olduğu gibi, hala artmaya devam eden kur ne yazık ki durdurulamıyor. Temennimiz bu tür ekonomik daralmaların kısa süre içerisinde bitmesi ve rayına girmesi.

Zira Amerika Birleşik Devletleri ile şuanda aramızda bulunan husumet her geçen gün alevlenmeye devam ediyor. Bu da ister istemez son kullanıcıları ve halkı ekonomik daralmalara itiyor. Ne diyelim, gerçekten bazen elim yazmaya varmıyor.

İlgili Etiketler