Telefon Fiyatlarından TRT Bandrol Vergisi Çekiliyor İddiası

Akıllı telefonlara getirilen TRT Bandrol vergisi ile bundan dört ay önce telefonlara zam geldiği gibi, kullanıcılar da 'sanki vergi verilmiyormuş gibi, bir de başımıza bu çıktı' diyerek haklı taleplerini her yerden bildirmişlerdi. TRT Bandrol vergisinin yürürlüğe girmesinden sonra ise akıllı telefon satışlarında büyük düşüşler yaşandı. Şimdi ise vergi olayında yeni bir revizeye gidileceği iddia ediliyor.

Akıllı Telefonlar 200 TL'ye Kadar Ucuzlayacak

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili olan Barış Yarkadaş tarafından yapılan açıklamaya göre TRT bandrol vergisinin iptal edildiğini ve akıllı telefonların 200 TL'ye kadar ucuzlayacağını söylemesi üzerine ortalık karıştı. Üstelik bu durum sadece telefonlar için değil, tabletler için de geçerli.

Akıllı telefonlarda TRT Bandrol vergisi %6 olurken, tablet ve bilgisayarlarda %2'ye varan artışlar görülmüştü. Vergi eklendiği günden bugüne kadar vatandaşlar hala tartışma konusu olarak durumu yer yer ele alıyorlar. Son duruma baktığımızda ise Yarkadaş ve avukatları aracılığı ile danıştaya başvurulduğu ardından mahkemenin bu vergi ile ilgili incelemeleri tamamladıktan sonra iptal ettiğini duyurdu. Yarkadaş sonradan yaptığı açıklama ise akıllı telefonların 170 TL ile 200 TL arasında ucuzlayacağını söyledi.

Eğer bu iddia doğruysa ve TRT Bandrol vergisi iptal edilecek olursa her 1000 TL'ye 60 TL azalmaya gidilecek. Ufak bir örnek vermek gerekirse 4500 TL'lik bir akıllı telefon almayı düşünüyorsanız, 270 TL'ye kadar indirim uygulanacak. Şuanda TRT Bandrol vergisi hakkında resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Fakat milletvekili tarafından yapılan açıklama bize umut verici olsa da, satışların kötüye gidişini durdurmak için bu tür vergilerin kaldırılması doğru bir adım olacaktır.