PC HocasıHaberlerTikTok, Terör Propagandası Yapan Hesapları Kapattı!

TikTok, Terör Propagandası Yapan Hesapları Kapattı!

 

Wall Street Journal, IŞİD propagandacılarının sosyal medya uygulaması olan TikTok’u bir işe alma aracı olarak kullanmaya çalıştıklarını bildirdi. Sosyal medya izleme ajansı Storyful’un yakın tarihte IŞİD ile ilgili yaklaşık iki düzine hesap tespit ettiğini ve bunların hepsinin de o tarihten bu yana kaldırıldığını belirtti. Hesaplar, IŞİD Marşları, cesetler ve IŞİD savaşçılarının görüntülerinin yer aldığı takipçileri toplama ve terör örgütüne desteği artırmayı amaçlayan videolar yayınladı.

Terör örgütünün TikTok platformunda ne kadar büyü bir varlığı olduğu henüz belirlenmedi. Terör propagandası sosyal medya platformları için yıllardır süren bir konudur. Facebook ve Google gibi şirketler, çevrimiçi algılandığında otomatik olarak kaldırılabilen bilinen terörist görüntülerinin veritabanını paylaştı.

Ayrıca, geçici olarak platformlarında bile izin vermek için çeşitli davalarla karşı karşıya kaldılar (ve kazandılar). Facebook Eylül ayında yaptığı açıklamada, son iki yıl içerisinde 26 milyondan fazla küresel terör propagandasının kaldrıldığını belirtti.

Storyful’un tanımladığı hesaplar da nispeten küçük görünüyor. Journal, bir videoyu 68 beğeni ve bazı hesaplardan yaklaşık 1.000 takipçiye sahip olarak tanımlıyor; Storyful, bunun hesapların popülaritesinin tipik bir parçası olup olmadığını veya bunların TikTok’ta buldukları ilk hesaplar olup olmadığını henüz doğrulamadı.

 

Etiketler

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Genç bir teknoloji editörü, uzun süredir içerik üreticiliğinin yanında Grafik Tasarımı, UI/UX Tasarımı yapıyor ve kendi çapında yazılım geliştiriyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video