reklam
Ana SayfaHaberlerTrump’tan Huawei’ye Bir Şok Dalgası Daha!

Trump’tan Huawei’ye Bir Şok Dalgası Daha!

Amerikan başkanı Donald Trump’ın söylemleri ve suçlamaları üzerine, Çin merkezli Huawei şirketine ambargo uygulanmaya başlanmıştı. Trump’ın yaptığı yeni açıklamaya göre ambargo bitmedi ve 2021’in Mayıs ayına kadar uzatıldı.

Huawei, siber casusluk suçlamaları nedeniyle bir çok Amerikan şirketi tarafından dışlandı. Amerika ve Çin devletleri arasında yaşanan olayların da Huawei’ye olan ambargo ile doğrudan ilişkisi olduğu bir gerçek. Sadece Huawei değil, yine aynı şekilde Çin merkezli ZTE şirketi de ambargo dahilinde.

Ambargodan kaynaklı olarak Huawei, Google Mobile Services (GMS)’i kullanamıyor. Huawei ise buna alternatif olarak Huawei Mobile Services’i kullanmaya başladı. Google Play Store’a alternatif olarak ise AppGallery hizmeti devreye sokulmuştu.

Yeni PS5 kontrolcüsü DualSense'in çıkış tarihi, dizaynı ve özellikleri

AppGallery, 170 farklı ülkeye hizmet veren ve aylık 450 milyondan fazla kullanıcıya hizmet sağlayan bir sistem. Huawei Cihazları Başkanı Yu Chengdong ise Google hizmetlerini tekrar kullanmak istemediklerini ve alternatif hizmetler geliştirdiklerini söylemişti.

Bu ambargo devam edecek ve sonuçları kullanıcıları da etkileyecek gibi duruyor. Huawei şirketinin Çin devletine istihbarat sağladığı konusunda çok ciddi kanıtlar da var. Neler olacağını gelecek dönemde, birlikte göreceğiz.

Konu hakkında görüşlerinizi yorum kısmına bekliyorum.

#EvdeKalTürkiye

Yazar Hakkında

Mehmet Can ALVAR

Mehmet Can ALVAR

Herkes gibi onlardan değil, kendi kendine olan birisi. Siber güvenlik alanında çalışmalar yapan BTK Akademi öğrencisi.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

AD

Advertisement