PC HocasıHaberlerTSK Yeni Helikopteri Chinook’a Kavuştu

TSK Yeni Helikopteri Chinook’a Kavuştu

 

Türk Silahlı Kuvvetleri için tahsis edilen ağır nakliye helikopteri olarak bildiğimiz Boeing firmasının Chinook modeli ilk test uçuşunu gerçekleştirdi. Helikopterin ilk uçuş görüntüleri Amerikalı bir teknisyenin Instagram hesabından paylaştıldı. Chinook helikopterinin teknik özellikleri ve detayları haberimizde.

Bordo Berelileri Taşıyacak

Boeing firmasından satın alınan (ilk etap için 6 adet) CH-47 Chinook helikopteri Bordo Berelilere tahsis edileceği gibi, gerektiğinde ağır silahları ve uçakları taşımakta da kullanılacak. Dilerseniz bu uçan kalenin özelliklerine genel olarak değinelim.

Çift motorlu ağır yük helikopteri olarak bilinen bu helikopter modelinde, arka tarafta yer alan motor kalkışı destekleyerek ilerlemeyi sağlıyor. Saatte 315 KM hıza ulaşabilen Chinook, genel anlamda askeri birlik, sedye, topçu ünitesi ve mühimmat taşıma görevi üstleniyor.

tsk-chinook
İlk test uçuşunu ülkemizde tamamlayan Chinook modeli toplamda 60 personel ve aynı anda F-16 savaş uçağını kaldırarak taşıyabilmektedir.

Aşağıdaki videoda Kokpit tarafından hazırlanan Chinook helikopterinin tanıtımını izleyebilir, ardından teknik özelliklerine geçebilirsiniz.

 

Hangi Ülkeler Kullanıyor ?

Toplamda 16 ülkenin kullandığı helikopter Amerikan yapımı Boeing firmasına ait. Resmi ve askeri amaç ile kullanan ülkeler ise aşağıdaki gibidir:

* Avustralya

* Kanada

* Yunanistan

* Mısır

* İran

* İtalya

* Türkiye ( Toplamda 6 adet )

* Japonya

* Güney Kore

* Tayland

* İspanya

* Birleşik Krallık ve Arap Emirlikleri

* ABD

* Singapur

* Fas

* Vietnam olmak üzere toplamda 16 ülke aktif olarak kullanımlarını sürdürmektedir. Boeing firmasına ait Chinook helikopterinin şimdiye kadar bilinen ağır bir kazası veya teknik arızadan kaynaklanan düşüşü bulunmamaktadır.

Boeing CH-47 Chinook Helikopteri Özellikler

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

2 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video