PC HocasıHaberlerTürk Kızılayı da Sanal Gerçeklik Cihazına Girişti

Türk Kızılayı da Sanal Gerçeklik Cihazına Girişti

 

Türk Kızılayı da gücünü teknoloji ile birleştirerek doğal afetler konusunda toplumu bilinçlendirmek için Sanal Gerçeklik projesi hazırladı. Sanal gerçeklik teknolojisini HTC Vive cihazı ile kullanarak deprem ve olası doğal afet tatbikatları gerçekleştirilecek.

Türk Kızılayı ile Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik projesi hazırlayan Türk Kızılayı, HTC’nin yeni sanal gerçeklik cihazı olan HTC Vive ile deprem, yangın, heyelan, sel ve benzeri doğal afetlerde toplumu bilinçlendirmek için çalışmalarına başladı.

İlk etapta deprem için hazırlanan sanal gerçeklik projesinde hayatta kalmak için çeşitli yapmanız gereken eğitimleri geçmeniz gerekiyor. Kullanıcılar bu şekilde depremi hissedip, ardından binadan kaçmak için çeşitli yollara başvuruyor. Böylece hayatta kalan kişiler deprem anında neler yapması gerektiğini tecrübe etmiş oluyor.

Kizilay-Sanal-Gerceklik-cihazi
Her Yaştan Kullanıcı İçin Uygun

Geliştirilen proje, her yaştan kullanıcıya hitap ettiği gibi, doğal afetler sonrasında da gerekli yapılması gerekenleri kullanıcılara bildiriyor. Sanal gerçeklik teknolojisinin kullanımını öğrenme ve kavrama süreci de kişileri hem eğlendiriyor hem de etkili bir şekilde eğitimi öğretiyor.

Gerçek oda ortamı ile örtüşen deneyim, kullanıcıların gerçekçi ve akılda kalıcı bilgiler öğrenmesini sağlıyor. Açıkçası Türk Kızılayı‘nın gerçekleştirmiş olduğu bu projenin başarılı olacağını umuyoruz. Malum artık devir teknoloji devri olduğu için okullarda, iş yerlerinde veya farklı alanlarda yapılan tatbikatlar ciddiye alınmadığı gibi etkili olmuyor. Sanal Gerçeklik cihazı da bu konuda öncülük ediyor.

Nasıl Çalışıyor ?

Türk Kızılayı için geliştirilen alanda hazırlanan kurgu, tipik bir apartman dairesindeki kullanıcının ilk yardım çantasında nelerin olması gerektiği, afet sırasında tehlike arz edecek mobilyaların ve eşyaların sağlamlaştırılması, deprem anında “çök-kapan ve tutun” komutlarını içeriyor. Tüm bunların yanında gaz vanaları ve elektrik sigortalarını kapatma görevleri de yer alıyor.

 

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/turk-kizilayi-da-sanal-gerceklik-cihazina-giristi-21623-8786/ linkinden 29.07.2021 09:07:06 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video