Türk Pilotu F-35 Savaş Uçağı İle İlk Test Uçuşunu Gerçekleştirdi

Bildiğimiz üzere Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) en gözde savaş pilotları Amerika'da F-35 savaş uçağının eğitimini alıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri, "Türk pilotlarının ABD’de devam eden eğitimleri kapsamında pilotumuz tarafından ilk F-35 uçuşu 28 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir." açıklamasında bulundu.

Türkiye'nin program ortağı da olduğu F-35 Projesi kapsamındaki ilk uçağın teslimatı, Teksas-Fort Worth'te haziran ayında düzenlenen törenle gerçekleşmişti.  Teslim alınan F-35'lerin Arizona'da yer alan Luke Hava Üssü'nde görevlendirilmesinin ardından da savaş uçağı pilot eğitimlerinde kullanılması planlanmıştı. 3 ve 4'üncü uçakların Mart 2019'da teslim edilmesi öngörülürken, Türk pilotların eğitimi süresince bu uçaklar ABD'de kalacak.

100 adet F-35'den 18'i Sipariş Edildi

Türkiye, Amerika'dan 100 adet F-35 almaya karar verdi, bu zaman kadar sadece 18'i sipariş edildi. Teslim edilen ilk uçak geçtiğimiz haziran ayında gerçekleşmişti. Türk savaş pilotlarının Amerika'da eğitimleri bitip Türkiye'ye dönene kadar teslim edilen F-35 uçakları ABD'de kalacak. Eğitimleri bittiğinde pilotlarla birlikte uçaklarda Türkiye'ye dönecek.

Teslim alınacak olan F-35 uçağı, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine giren ilk 5'inci nesil savaş uçağı olma özelliği taşıyor. Sahip olduğu düşük görünürlük, sensör teknolojileri ve radar sistemi gibi üstün yeteneklerle Hava Kuvvetleri Komutanlığının operasyonel etkinliğinde çarpan etkisi oluşturacak F-35 uçaklarından Türkiye, kademeli olarak 100 adet tedarik etmeyi planlıyor.

Türkiye'de F-35 uçaklarının konuşlandırılacağı, pilot ve bakımcı eğitimlerinin gerçekleştirileceği Entegre Eğitim Merkezine de ev sahipliği yapacak ilk üs olan Malatya 7. Ana Jet Üs Komutanlığının aktivasyon çalışmaları devam ediyor.

İlgili Etiketler