Twitter Kullanıcıları Birbirleri İle Satranç Oynamaya Başladı

Twitter şirketi geçen yıl 140 olan karakter sınırını 280'e çıkardığını pek çoğumuz biliyoruz. Bu sınırlamanın artması ile bazı Twitter kullanıcıları 280 karaktere sığdırdıkları satranç tahtası taslaklarıyla, karşılıklı olarak Twitter üzerinden satranç oynamaya başladılar. Kullanıcılar bunu karşılıklı olarak birbirlerinin tweetine cevap vererek yapıyorlar.

Kullanıcılar "Bize Her Yer Satranç Tahtası" Dedi

Geçtiğimiz yıllarda pek çok Twitter kullanıcısı, attığı tweetlerdeki 140 karakter sınırlamasından dolayı Twitter ekibine bu sınırlamanın arttırılması konusunda istekte bulunmuş, şirket ise geçen yıl itibariyle 140 olan karakter sınırlamasını 240 karaktere çıkarmıştı. Bu konu ne kadar gerekli, kaç kullanıcı 240 karakterin büyük bir kısmını kullanıyor bilmiyoruz. Fakat son günlerde dikkatimizi çeken bir kullanıcı topluluğu, bu 240 karakter sınırlamasının gerçekten hakkını vererek hem eğleniyor, hem düşünüyor, hem de düşündürüyor. 

Bu kullanıcılar kendi hazırladıkları satranç taslakları ile karşılıklı olarak rakipleriyle satranç oynuyor. Bunu yapan kullanıcılar da günden güne artmakta. Bu bahsettiğimiz taslaklardan birkaç bir kaç örnek şu şekilde:

 

"Çabuk, Çoban Matıcılar Gelmeden..."

Çoğumuz MSN Messenger'de karşılıklı tavla, OX oyunu gibi oyunlar oynadığımız günleri hatırlarız. Aynı şekilde Facebook Messenger'da da bu tür basit arayüzlü oyunları oynamak mümkün. Twitter kullanıcıları ise görüldüğü gibi oldukça yaratıcı bir şekilde kendi oyunlarını 240 karaktere sığdırmış ve harıl harıl satranç oynamaya başlamışlar. 

Eğer siz de Twitter üzerinden arkadaşlarınızla satranç oynamak isterseniz bunu yapabilirsiniz. Hazır bulunan taslakları kullanarak oyunu başlatın ve size cevap veren arkadaşınızla karşılıklı olarak Twitter üzerinden satranç oynamanın keyfini çıkartın. Bu fikri uygulamaya döken arkadaşları kalpten tebrik ediyor, ilerde tavla ve batak oyunlarına da el atmalarını arzuluyorum.

İlgili Etiketler