Uber Veri Skandalı İçin 148 Milyon Dolar Ödemeyi Kabul Etti

Uber'e 2016 yılında 50 milyon kullanıcı ve 7 milyon sürücünün bilgilerini sızdırdığı gerekçesiyle 148 Milyon dolar ceza kesildi. Uber bu veri sızıntı olayını çözmek için 148 Milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Uber, geçtiğimiz yıllarda farklı farklı skandallarla pek çok gündeme geliyordu. Bunun üzerine Uber'in CEO'su görevinden ayrılıp yerine Dara Khosrowshahi Uber'in yeni CEO'su olmuştu. Dara Khosrowshahi şirketin CEO'su olduktan sonra Uber daha iyi bir şirket olacağını söylemişti. Uber'in yeni CEO'su başa geldikten iki ay sonra veri skandalını açıklanmıştı.

Khosrowshahi, şirket kötü niyetli hackerlar tarafından saldırıya maaruz kaldığından verilerin sızdığını açıklamıştı. Hackerların ellerinde 50 milyon kullanıcının ve 7 milyon sürücünün İsimleri, telefon numaraları, mail adresleri vardı. Ayrıca 7 milyon sürücünün sicil numaraları da ellerindeydi. Şirket saldırı olduktan kısa bir süre sonra öğrendi. Uber bu olayın üzerini kapatman için hackerlara 100 bin dolar verdi

New York başsavcısının Twitteer hesabından yaptığı açıklamada "2017 yılında 9,2 milyon New York'lu kullanıcının kişisel bilgileri sızdırıldı. Bu saldırılara karşı savunmasız bırakan şirketlere toleransımız sıfır" açıklamasını yaptı.

Uber yönetimi bu olayı kullanıcılarına ve sürücülerine açıklama yerine üzerini örtmeyi tercih etti. Daha sonradan bu veri skandalını kamuoyuyla paylaşan şirket, kullanıcılarına ve sürücülerine ücretsiz kredi takip hizmeti ve kimlik hırsızlığına karşı koruma sunacaklarını duyurmuştu. Bu olaylardan sonra Federal Ticaret Komisyonu Uber hakkında soruşturma başlatmıştı.

Uber'in veri skandalının ardından başlatılan soruşturma hakkında açıklama yapan Kalifroniya Başsavcısı Xavier Becerra, Uber'in kesilen 148 Milyon dolarlık cezayı ödemeyi kabul ettiğini duyurdu.

İlgili Etiketler