reklam
PC HocasıHaberlerValve’nin yeni oyun kolu Patent başvurusunda ortaya çıktı

Valve’nin yeni oyun kolu Patent başvurusunda ortaya çıktı

Valve, Xbox-Elite tarzı görünüme sahip yeni bir Steam denetleyicisinin patentini aldı. Valve‘nin Steam kontrolörü hiçbir zaman tam olarak yakalanmadı ve bunun büyük bir kısmının ileriye dönük ama alışılmadık görünen yüzey düzeniyle ilgisi olduğu görülüyor.

Tıklanabilir izleme paneline sahip Valve oyun kolu?

Her zamanki parmak çubuklarından ziyade, pedin iki tıklanabilir izleme paneli var ve bunlar çoğu oyuncuyu korkutmuş gibi görünüyor. Ancak Valve’in bir çatlak daha çektiği görülüyor:

şirket bir denetleyici için yeni bir patent açtı ve orijinal Steam denetleyicisinin özelliklerinin çoğunu koruyor gibi görünse de, Xbox Elite denetleyici serilerinden birini de ekliyor.

Tyler McVicker‘ın Cumartesi günü Twitter hesabına gönderdiği patent başvurusu, Valve’in denetleyicisinin lansmanından bu yana Xbox Elite’te bulduğumuz değiştirilebilir kontrol yüzeylerini içereceğini belirtiyor.

Valve bir adım daha ileri gidiyor – Xbox Elite, değiştirilebilir D-pad ve parmak çubuklarına sahipken, Valve’ın patenti bir sonraki Steam denetleyicisinin kullanıcıların izleme dörtgenlerini çıkarmasına ve değiştirmesine izin vereceğini öneriyor.

Ayrıca, patente göre, kontrolör takıldıklarında farklı kontrol tiplerini tespit edebilmeli ve belirli bir zamanda bağlandığınız aksesuara bağlı olarak girişi farklı şekilde işleyebilmelidir.

MacOS Big Sur, üçüncü nesil RDNA donanımı için AMD sürücülerini kullanıcak

Açıklama ve çizimler ayrıca, bir kısmının orijinal Steam denetleyicisinin arka küreklerini oluşturan denetleyicinin arka plakasının da benzer şekilde değiştirilebilir ve denetleyici tarafından tanımlanabilen joystickler ve D-pad gibi. Unutmayın, patent başvurularına dahil edilen çizimler genellikle nihai ürünle hemen hemen hiç benzerlik göstermez.

Bu nedenle belgede gösterilen denetleyicinin şeklinin orijinal Steam denetleyicisiyle neredeyse aynı olduğu gerçeğinden fazla sonuç çıkarmayın. Valve‘in ilk pedin piyasaya sürülmesinden bu yana geçen yıllarda bu tasarımı yinelediği neredeyse kesindir.

Fikir kesinlikle ilginç bir şey: daha uzun bir Joystick‘i veya farklı biçimlendirilmiş bir D-pad’i denetleyiciye patlatmak, belirli bir oyun için bir profili otomatik olarak etkinleştirebilir ve Steam denetleyicisinin en büyük güçlerinden biri, neredeyse sonsuz özelleştirme potansiyeliydi. Valve yeni nesil Steam kontrolörleri için ne planlamış olursa olsun, en azından ilginç bir şey olacağından emin olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Emir Tekbaba

Emir Tekbaba

İstanbul doğumlu teknoloji ve uzay meraklısı biri ve aktif olarak PcHocası'nda editör.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz