Vestel Venüs’ün Yeni V3 Serisi ve Teknik Özellikleri

  • Uygun Fiyat
  • Kamera Özellikleri
  • Arttırılabilir Hafıza
  • Düşük Batarya

PC HOCASI NOTU89 PUAN

Yerli akıllı telefon projesi ile reklamlarda akıllara kazınan Vestel, yeni Venüs V3 serisi ile kullanıcıların karşısına çıktı. Telefonun teknik özellikleri, tavsiyeleri ve olumsuz detaylarını haberimizden inceleyebilirsiniz.

TEK MODELDE 3 SERİ BİRDEN

Vestel, Venüs modeli adı altında toplamda 3 seri birden yayınladı. Bu serilerin içerisinde Venüs V3 5570, V3 5070 ve V3 5040 olmak üzere duyuruldu.

Aslına bakacak olursak bu üç serinin teknik özellikleri de birbirinden farklı. Giriş segmenti, orta segment ve üst düzey segment olarak ayırabileceğimiz bu üç yeni modelin teknik özelliklerine göz atalım.

Vestel tarafından bu üç telefonu iletişime geçerek inceleme amaçlı talep edeceğiz. Firmadan gelen olumlu yanıt ile birlikte hem video, hem de detaylı anlatım ile konuyu tekrar güncellemiş olacağız.

VESTEL VENUS 5570 - TEKNİK ÖZELLİKLERİ

 

vestel-venus-5570-Pchocasi

 

Öncelik olarak Venüs V3 5570'in üst segment için tasarlanmış olduğunu belirtelim. Sekiz çekirdekli 64 bit işlemciye sahip olan bu telefon akıcı ve ekran çözünürlüğü ile dikkatleri üzerine çekiyor.

* Ekran: 5.5 inç Gorilla Glass 3 FHD IPS

* Çözünürlük: 1920x1080

* İşlemci: 1.5 GHz Qualcomm Snapdragon 615 sekiz çekirdekli 64 bit

* RAM: 2 GB

* Hafıza: 32 GB ( MicroSD kart desteği mevcut 64 GB'a kadar )

* Kamera: 13 MP arka - 8 MP ön kamera

* Şebeke: 4,5 G Uyumlu

* Batarya: 2480 mAh (Çıkarılabilir)

* Android Sürümü: 5.1 Lollipop

* Ekstra: Quick Charge özelliği ile kısa sürede batarya dolumu

* Türkiye Satış Fiyatı: 1299 TL

Vestel Venüs V3 5570 Alınır mı ?

Açıkçası bu soru karşısında olumsuz bulmuş olduğumuz iki konudan bahsetmek istiyoruz. Birincisi batarya, ikincisi işlemci. Üst düzey olarak hitap edilen bu telefonun performansı fiyatına göre çok iyi, onu net ve açık bir şekilde söyleyebiliriz.

Batarya Eleştirisi

Ancak bu telefonu alacak kullanıcı sadece "alo" demek için kullanmayacak değil mi ? Yeri geldiğinde saatlerce oyun oynamak isteyecek, yeri geldiğinde internette gezinecek, yeri geldiğinde ise video veya fotoğraf çekecek. Geçtiğimiz hafta yazmış olduğum yazımda da belirtmiştim.

Ne yazık ki batarya alanında bir türlü seviye atlayabilmiş değiliz. Venüs V3 5570'in içerisinde bulunan 2100 mAh batarya ile taş çatlasa 1,5 günü devirebilirsiniz. "Bu normal değil mi ?" sorusu akıllara gelebilir. Ancak ilk kullanım için maksimum 1 veya 1,5 gün süresi çok düşük ne yazık ki. Telefonun 6.ayı devrildiğinde bu sürenin giderek düştüğünü ve her gün peşinde şarj aleti ile dolaşmak zorunda kalacağınızı anlamanız içten bile değil.

Zaten Quick Charge özelliğinin de bu yüzden eklendiği kanaatine varmak mümkün. Ancak telefonun fiyatı ve teknik özelliklerini ele aldığımızda kesinlikle içten bir şekilde tavsiye edebilirim. Günümüz akıllı telefonlarının kanayan yarası olan batarya faciasına ne yazık ki Vestel'in telefonlarında da rastladığımızı belirtmek istedik hepsi bu.

İşlemci Eleştirisi

Venüs V3 5570'in içerisinde 1.5 GHz Qualcomm Snapdragon 615 sekiz çekirdekli 64 bit yer alıyor. İyi bir işlemci seçilmesine rağmen 1.5 GHz ile desteklenmiş olması beni şaşırttı açıkçası. Telefonun bu kamsamda AnTuTu testi veya benchmark testinde alacağı puanı merak etmekteyim.

VESTEL VENUS V3 5070 - TEKNİK ÖZELLİKLERİ

vestel-venus-5070-Pchocasi

Vestel'in yeni V3 serilerini anlatmaya ve teknik özelliklerini yayınlamaya devam ederken telefonların Vestel City ( Manisa )'da üretildiğinin de altını çizelim. Zaten yerli teknoloji denilmesinin en büyük nedenlerinden birisi de cihazların burada üretiliyor olması. 

Yeni Venüs serisi içerisindeki ikinci telefonumuz orta seviyeli kullanıcılara hitap eden Venüs V3 5070 modeli. Akıllı telefonun içerisinde yer alan özelliklere göz atacak olursak:

* Ekran: Full HD çözünürlüklü 5.0 inç

* İşlemci: 1.5 GHz Snapdragon 615

* RAM: 2 GB

* Batarya: 2100 mAh

* Kamera: 13 MP arka - 5 MP ön kamera

* Android Sürümü: 5.1 Lollipop

* Fiyat: 1149 TL

VESTEL VENUS V3 5070 Alınır mı ?

Bir üst modeline nazaran Venüs V3 5070 modelinde işlemci, ön kamera ve ekranda ufak değişiklikler yapılmış. Toplam fiyat üzerinden bir üst modeline göre 150 TL fark bulunuyor. Bu konuda açık konuşacağım "150 TL daha verip 5570 serisini alırım." diyebilirim.

Teknik özellikler açısından da orta segment için gayet iyi planlanmış bir telefon ile karşımıza çıkmış Vestel. Telefon piyasaya sürüldüğünde üst segmentin çok daha fazla satacağı kanaatindeyiz.

VESTEL VENUS V3 5040 - TEKNİK ÖZELLİKLERİ

vestel-venus-5040-Pchocasi

Venüs V3 serisinin "giriş düzeydeki" kullanıcıları için üretmiş olduğu 5040'da öne çıkan farklı bir özellik yer alıyor. Fotoğraf çekerken gülümsemeler ve göz kırpmalarını dikkate alarak otomatik çekebilme özelliğine sahip. Ayrıca aynı işlemi göz kırparak da yapabilmeniz mümkün.

* Ekran: 5.0 inç Gorilla Glass 3

* İşlemci: 1.3 GHz Snapdragon 212

* RAM: 1 GB

* Hafıza: 16 GB

* Ekstralar: Fotoğraf çekerken göz kırpma veya gülümseme özelliği

* Kamera: 8 MP arka - 5 MP ön

* Fiyat: 849 TL

SONUÇ OLARAK

Vestel'in Venüs serisinde yer verdiği V3 5570 ( Üst segment ), 5070 ( Orta segment ) ve 5040 ( Giriş Segment ) modellerinde "Batarya" harici genel detaylarını beğendik. Piyasada bulunan rakiplerine göre vereceğiniz ücret oldukça sizi memnun edecektir.

Telefonları Benchmark testine sokmak için sabırsızlandığımızı belirtmek isteriz. İlerleyen zamanlarda Vestel Venüs'ün yeni serileri hakkında gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz.