PC HocasıİnternetVine Uygulamasının Halefi ‘Byte’, TikTok’a Rakip Olmaya Geliyor

Vine Uygulamasının Halefi ‘Byte’, TikTok’a Rakip Olmaya Geliyor

 

Vine‘ı hatırlıyor musunuz? Çok beklenen halefi Byte sonunda burada. Vine‘ın kurucularından biri olan ve yıllardır uygulamada çalışan Dom Hofmann tarafından geliştirilen uygulama, dün gece Twitter’da salıverildiğini duyurdu. Ancak ne yazık ki şu an ülkemizde aktif değil.

Hofmann 2018‘de uygulamayı 2019 Baharında piyasaya süreceğini açıklamıştı. Kendisi bu hedefi kaçırmış olsa da, uygulama nihayet yayında. Byte uygulaması hem iOS hem de Android platformlarında yayında fakat Türkiye bölgesinde henüz aktif edilmemiş durumda önümüzde üç ay içerisinde ülkemiz kullanıcılarının erişimine açılması muhtemeldir.

Byte’ın editörler tarafından seçilmiş altı saniyelik videoları görebileceğiniz küratörlü bir keşif bölümü var. Ayrıca ilginizi çeken videoları kolayca bulabilmeniz için komedi, animasyon, sanat, evcil hayvan ve spor gibi birden fazla kategoriye sahiptir. Tıpkı TikTok gibi yukarıya doğru kaydırarak bir başka videoyu izleyebilirsiniz.

Şu anda, uygulama içerisinde ses dublajı, geçiş efektleri ve AR (Artırılmış Gerçeklik filtreleri) mevcut değil (TikTok ve diğer benzer platformları son derece popüler hale getiren şeyler.) yani uygulama tıpkı yıllar önce kullanmaktan çekinmediğimiz Vine’nın samimiyetini bizlere yansıtıyor fakat ilerleryen zamanlarda mutlaka gelecektir.

Uygulamadan para kazanılabilecek

Hofmann, Byte’nin içerik üreticileri için bir pilot programı olacağını söyleyerek ve paylaşılan gelir yoluyla para kazanmalarına izin vererek farklı bir şey yapmaya çalıştığını söyledi:

Tüm bunlara (özelliklere) bakıyoruz, ancak gelir payımız + kendi fonlarımızla destekleyerek başlayacağız. Pilot programın yakında nasıl çalışacağı hakkında daha fazla ayrıntıya sahip olacağız.

2016’da Vine kapatıldıktan sonra , TikTok, Instagram ve diğer platformlar kısa video tüketim pazarını oldukça parlak bir şekilde doldurdu. Hofmann ve Byte, ilk indirme artışını artırmak için arkalarında nostaljik değerlere sahip olsalar da, platformun, yaratıcılar ve kitleler için benzersiz bir şey sunduğundan emin olmak zorunda kalacaklar.

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Genç bir teknoloji editörü, uzun süredir içerik üreticiliğinin yanında Grafik Tasarımı, UI/UX Tasarımı yapıyor ve kendi çapında yazılım geliştiriyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video