Vivo x6 iPhone 6S’den Daha Hızlı

  Google News

Marka ve tarz sahibi olan Apple‘ın yeni serileri iPhone 6 ve iPhone 6S dilden dile konuşulmaya devam ederken, Çin’li telefon üreticisi iPhone 6S‘i farkla geçen Vivo x6’yı duyurdu.

Aslında hep söylüyoruz, Apple kullanmış olduğu malzemelerin kalitesini ne kadar iyi tutmaya çalışsa da telefonlardan kazanmış olduğu marka parası insanları gerçekten zora sokabiliyor. Çünkü dünyanın en iyi teknoloji markalarından birisi olarak görülen Apple, her cihazına minimum Türk Lirası ile 300 TL marka ücretini koyuyor. Bu da telefon veya diğer cihazlardan almak isteyen kullanıcılara fatura ediliyor.

vivo-x6

“APPLE VAZGEÇİLMEZ DEĞİLDİR”

Evet, biraz iddialı bir söz farkındayız ancak işin sonu elinde sonunda buraya varacak diyebiliriz. Çünkü Apple üretmiş olduğu cihazları maksimum verimlilik ve kalite ile kullanıcılara lanse etmek isterken, fiyatları da arttırmayı unutmuyor. Hâl böyle olunca alım gücü o kadar olmayan kişiler borca girerek Apple marka telefon veya cihazları almak istiyorlar.

Ancak sektörü iyi takip eden, akılcı davranan teknoloji meraklısı kişiler sektörde verebileceği parayı önceden revize ederek alabileceği en iyi telefonu bulmak için çaba sarf ediyor. İşte bu örneğe güzel bir bakış açısı ile yaklaşılabilecek olan iPhone 6S’in performansını geçen Vivo x6‘dan bahsediyoruz.

vivo-x6-performans

KİM BU VİVO ?

Çin’li akıllı telefon üreticisi olan Vivo firması, üretmiş olduğu yeni amiral gemisi için bir süredir projesi üzerinde çalışıyordu. Zaten Apple‘ın yeni modelleri de Çin’de üretildiği için bu planların yapılması çokta zor olmadı açıkçası. Yapılan paylaşımlarda Vivo x6 modelinde grafik birimi özel olarak atanmış bir bellek ile 3 kat daha hızlı performans elde edildiği belirtildi.

Vivo x6 için yayınlanan karşılaştırma videosunda iPhone 6S’i nasıl solladığını siz de aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Videonun detaylarında iPhone 6S ve Vivo x6 uygulamaların açılış süreleri ölçülerek karşılaştırılıyor. Bu karşılaştırmada ise Vivo x6 daha önde bir performans sergiliyor.

Akıcılık, yeni grafik belleği, hetorojen çalışma mentalitesi, Helio X20 yonga seti ile hazırlanmış olması ve ekstra olarak atanmış 1 GB grafik belleği iPhone 6S’i geçmek için yeterli sebepler arasında. Dilerseniz Vivo x6 modelinin yayınlanan teknik özelliklerine bir göz atalım.

vivo-x6-ozellikler

İşlemci: 2 adet Cortex A72 ve 4+4 formatında çalışan Cortex A53 çekirdekleri

Yonga Seti: Helio X20

Ekran: 2K

RAM: 5 GB

Kamera: 21 MP arka – 12 MP ön kamera

Batarya: 4000 mAh

Hafıza: 64 GB + 128 GB MicroSD

Android Sürümü: 5.1

Çözünürlük: 2560 x 1440

Ek Özellikler: Parmak izi okuyucusu – Çift SIM kart

Ek Grafik Belleği: Mali T-880 1 GB

Tampon Bellek: 400 MB

PC Hocası Tahmin Edilen Fiyatı: 2400 TL

vivo-x6-tasarim

“TAMPON BELLEK İŞİ KURTARIYOR”

Çin’li telefon üreticisi olan Vivo, yeni amiral gemisi Vivo x6 modelinde diğer markaların pek de yanaşmadığı “tampon bellek” uygulamasını telefonuna dahil etmiş. Genel anlamda mobil cihazarında RAM belleğinde sistemin kullanılabilmesi için ayrılan grafik birimi de tambon bellek şeklinde kullanılıyor.

Vivo x6 modelinde de 400 MB tampon bellek uygulaması sağlanarak telefonun hızlanmasına büyük katkısı bulunuyor. Ayrıca cihaz tamamen metal alaşımdan oluştuğu için ısınma oranı iPhone 6S‘e göre %82 daha iyi sağlanmış. Bu durum da cihazın yüksek sıcaklık değerlerinin ortaya çıkması durumunda performansının düşebileceğini gösteriyor.

Açıkçası yukarıda bahsetmiş olduğum teknik özelliklere göz gezdirdiğinizde özellikle ilk göze çarpan 4000 mAh bataryası ve 21 MP değerindeki kamerası oluyor. Performans açısından iPhone 6S’i geçen Vivo x6 şimdiden piyasada çok tutulacak gibi.

neden bir güncelleme yaptım düzenleme gelmedi

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

2 Yorum

  • Casper’in Via V10 telefonuna benzemiş ama 5 GB RAM hakkatten beğendim yani

  • Vivo x6 Türkiye’ye gelse bile tutmaz burada tutan telefonlar belli iPhone, Asus, Samsung, LG. O firmaların burada tutabilmesi için öncelikle müşterisine destek vermesi lazım. Öyle Çin’den “telefonu gönder yapalım” demeyle olmuyor.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video