PC HocasıWindowsWindows 10 Hakkındaki Yanlışlar

Windows 10 Hakkındaki Yanlışlar

 

Windows kullanıcılarına her gün bilgisayarı açtıklarında “Windows 10” indirmeleri için Pop-up çıkarak sürekli teşvik sağlıyor. Toplamda 100 milyon kullanıcının Windows 10‘a geçtiğini belirten bu bilgi kutusunun içerisinde doğru bilinen bir çok yanlış bulunuyor. Peki bu yanlışlar nelerdir ?

“WİNDOWS 10’A ÜCRETSİZ GEÇMEK KALICI ÇÖZÜM DEĞİL DEDİKODUSU”

Diyelim ki bir karar verdiniz ve Pop-up’a tıklayarak Windows 10 talebinde bulundunuz. Ardından bir kaç gün geçtikten sonra tarafınıza Windows 10’u indirebilmeniz için dönüş yapıldı ve kurdunuz. Bu ücretsiz olarak yükseltme işlemi sadece görünen kısmı.

Yani siz ilk bir sene Windows 10‘u ücretsiz kullanabileceğiniz gibi ( Temmuz 2016’ya kadar ) geçiş yaptığınız taktirde o cihaz artık ömrü boyunca Windows 10‘u ücretsiz olarak kullanma şansını elde edecek. Eğer Temmuz 2016’dan sonra yüklemek isterseniz lisans anahtarı satın almanız gerekecek.

windows-10-yukseltme

“WİNDOWS 10’A GEÇMEK İÇİN ÜYELİK GEREKİR”

Bilinen bir diğer yanlış ise Windows 10’a geçiş yaparken güncellemeleri ücretsiz olarak alabilmek için üyelik alınması gerektiği. Temmuz 2016 yılına kadar geçiş yapan tüm kullanıcılar her güncellemeyi ücretsiz olarak alabilecek. Ancak Temmuz 2016’dan sonra geçiş yapacak kullanıcıların lisans anahtar ücretini ödemesi gerekecek.

Belirtilen tarihten sonra geçmek isteyen kişiler;

* Pro Sürümü: 199 dolara

* Home Sürümü: 119 dolara alabilecekler.

“WİNDOWS’TA YÜKLÜ ÖN UYGULAMALAR KALDIRILAMAZ”

Tam tersi, Windows 10 için yüklenen uygulamaları kaldırma şansınız bulunuyor. Bu işlemi gerçekleştirmek için uygulamaya giderek sağ tıklayıp “kaldır” demeniz gereklidir.

Windows 10’da hiçbir uygulama “Default” olarak yüklü  gelmemektedir. Ancak uygulamaları kaldırdıktan sonra karşılaşabileceğiniz herhangi bir hatadan tamamı ile siz sorumlusunuz.

“32 BİTTEN, 64 BİT’E GEÇİŞ YAPILAMAZ”

Eğer konumuz Windows 8 veya Windows 8.1 olsaydı 32 bit veya 64 bit arasındaki geçişlerin mümkün olmadığını söyleyebilirdik. Ancak 32 bit Windows 10 kullanan birisi, dilerse 64 bit Windows 10’a geçiş yapabiliyor.

Bu konu hakkında henüz net bir açıklama yapılmasa da Microsoft’un blogunda bu uygulama ile ilgili bilgiler verildi.

“GÜNCELLEMELERİ DEVRE DIŞI BIRAKABİLİRSİNİZ”

Atmış olduğumuz bu başlık tamamen doğru. İlk başta başlığı görürken şaşırmış olabilirsiniz; “ne yani doğru zaten istediğim zaman güncellemeleri devre dışı bırakabilirim.” dediğinizi duyar gibiyim. Ancak Windows 10’da ne yazık ki güncellemeleri manuel olarak devre dışı bırakmak mümkün değil.

Sadece yükleme zamanını geciktirebildiğiniz gibi, onu da belirli bir süre geciktirdikten sonra elinde sonunda yüklemeniz için size dayatıp duruyor. Anlayacağınız üzere ayarlardan veya denetim masasından güncellemeleri devre dışı bırakmak mümkün değil.

“OTURUM AÇMAK ŞART”

Windows 8 kullanıcıları, “sanki GTA V oynuyormuş gibi Social Club hesabına giriş yapma zorunlulukları gibi, Microsoft hesaplarına giriş yapmaları gerekirdi.”  Ancak Windows 10’da herhangi bir Microsoft hesabı oluşturmaya gerek kalmadan Windows 10’u kurarken karşımıza çıkan “Microsoft hesabı olmadan devam et” seçeneğini görebilmek mümkün. Ancak isteyen kişiler yine Microsoft hesabı oluşturarak giriş yapmayı tercih edebilirler.

 

Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/windows-10-hakkindaki-yanlislar-1072/ linkinden 28.07.2021 20:07:36 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

8 Yorum

      • Merhaba Buğra,

        Zaten orjinal olmayıp korsan kullanan kişilerin Windows 10 tarafında pek şansları yok ne yazık ki. Güncelleştirmeleri uygularken sahte keyler tespit edildiğinde otomatik reset atarak 30 gün içerisinde key girilmesi isteniyor 🙂

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video