reklam
PC HocasıCep TelefonuXbox One Kontrolcüsü, Android 9.0 İle Tamamen Desteklenecek

Xbox One Kontrolcüsü, Android 9.0 İle Tamamen Desteklenecek

Ergonomik tasarımı sayesinde oyun konsolu dalının son iki neslinde de kendisini kanıtlayan Xbox kontrolcüleri, kullanım rahatlığını Xbox One ile birlikte bir adım daha öteye taşımıştı. Bünyesinde Bluetooth bağlantı teknolojisini barındıran Xbox One kontrolcüsü, bazı problemler yaşansa da Android cihazlarda kullanılabiliyordu. Fakat son bilgiye göre bu kontrolcü, Android 9.0 Pie ile resmi olarak desteklenecek.

Dokunmatik Ekranda Oynayamıyor Musunuz?

Bundan 10 yıl öncesine gittiğimizde; tek düze, tüm işleri mesaj alışverişi yapmak ve telefon görüşmelerini mümkün kılmak olan cep telefonlarını hatırlıyorsunuzdur.

Her yeni çıkan model; eskisine pek bir şey eklenmeden, yıllarca dayatıldı bizlere. Bunun kenarında ışık var, bunun ekran aydınlatması mavi, bunun Bluetooth’u var gibi şişirmelerle satılan bu modeller; geldiğimiz dönem itibarı ile çok değişti, çok gelişti.

Artık her birimizin elinden düşmeyen akıllı telefonlar; yeri geldiğinde bilgisayar, yeri geldiğinde ise birer oyun konsolu olmayı başardı. Oyun konsolu demekte haksız sayılmayız çünkü şuanda akıllı cep telefonları için piyasaya sürülen pek çok oyun, el konsollarıyla yarışır düzeyde teknolojiler barındırıyor. 

Bu noktada bazı kullanıcılar, dokunmatik ekranda oyun oynamanın zor olduğu gerekçesiyle mobil oyunlara burun kıvırıyor. Lâkin unutulmamalı ki akıllı telefonların çoğunda oyun kontrolcüleri kullanılabiliyor. 

LG K31: Bütçe Dostu Yeni Telefon

Açık konuşalım, her oyunda kontrolcü desteği göremiyoruz. Fakat her geçen gün, mobil oyunlar için yapılan yatırımlar ve sunulan destekler arttırılıyor.

Bu konuda güzel bir gelişme olarak; TheVerge sitesinin yayınladığı habere göre, ergonomisiyle büyük beğeni kazanan Xbox One kontrolcüsü, Android’in bilinen son sürümü olan Android 9.0 Pie’de kullanılabilir olacak

Bu desteğin de üçüncü parti yazılımlar ile değil, Google‘ın resmi desteği sonucu gerçekleşeceğini belirtelim.

Resmi destek öncesinde; kontrolcü kullanarak problemsiz bir şekilde oynayabildiğimiz oyunların sayısı, iki elin parmaklarını geçmezdi. Lâkin Google tarafından verilecek destek sonrasında, uyumlu oyun sayısı önemli ölçüde artacaktır.

Unutmadan belirtelim; Battle Royale oyun tipinin en önemli temsilcilerinden Fortnite’a da yakın zamanda Xbox One kontrolcüsü desteği verilecek. 

Bu sayede oyuncular, dokunmatik ekranda oynama zorluğundan kurtulacaklar. Lâkin bir noktaya değinmek istiyoruz. Oyundaki herkes, Xbox One kontrolcüsü satın alamayabilir. Bu noktadaki adaletsizlik çözülebilir mi, bilmiyoruz.

 

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

AD

Bugün En Çok Okunanlar

Advertisement