Yaani – Türkiye’nin Arama Motoru İlk İzlenimler

  • Sonuçlara hızlı ulaşmak mümkün.
  • Arayüz güzel ve sade.
  • Fazla bir özelleştirme mevcut değil.
  • Kaynak kodları içerisinde Google bulunmakta.
  • Resmi olarak sadece mobilde mevcut.

PC HOCASI NOTU85 PUAN

Turkcell Genel Müdür Kaan Terzioğlu üzerinde 2,5 yıl gibi bir süredir çalışılan Türkiye'nin mobil arama motoru olan "Yaani" düzenlenen basın toplantısıyla birlikte tanıttı.

Peki söylenildiği kadar yerli mi? Bu konumda incelediğim kadarıyla hem artısından hem de eksisinden bahsedeceğim. Neticede yerli bir ürün ortaya çıkarılıyorsa tamamen yerli ve milli yapılması gerekir. Seneler önce hatırlarsınız yerli otomobilin tasarımının başka bir araca ait olduğu ve diğer bir yerli arama motoru olan Geliyoo'nun Google'dan veri çekmesi ile ilgili birçok şey ortaya çıkmıştı.

Terzioğlu'nun "Yaani Türkiye'deki mobil ekosistemi de büyütecek. Arama motoru üzerinde yapılan aramalarda biriken verinin ülkemizde saklanarak mevzuata uygun şekilde işlenmesiyle ülke ekonomisine de katkı sağlayacağız. Bu adım Büyük Veri Platformu'nun oluşmasının da temelini oluşturacak" açıklamasında bulunduğunda açıkcası biraz umutlanmıştım. Sizleri Yaani hakkında bilgilendirmek için telefonuma uygulamayı indirdim ve incelemeye başladım.

Yaani uygulamasını yüklediğinizde aşağıdaki gibi adımlarla ilerlemeye devam ederek uygulamanın arayüzüne ulaşıyorsunuz.

Tüm adımları bitirdiğinizde ise artık kullanmaya hazır oluyorsunuz. Uygulamanın önce sevdiğim yanlarından bahsedeceğim. Beğenilenler kısmındaki hızlı erişimlerle kolay bir şekilde sonuç almak mümkün oluyor.

Ardından Turkcell kullanıcısı olduğum için hediye tarafıma gönderildi.

Peki niye makale sizce bu kadar eksi bir şekilde başladım? Geliyoo isimli diğer bir "yerli" arama motorunun kaynak kodlarında Google'dan veri alışverişi yapan kodlar bulunduğunda ortalık bu konuda eksi yorumlarla dolmuştu. Peki sizce Yaani'nin kaynak kodlarında Google ile veri alışverişi yapan kodlar mevcut mudur?

Yaani'nin kaynak kodlarına ufak bir göz attığımda "GoogleImages", "GoogleShopping" ve "GoogleVideo" olmak üzere birkaç şeyle karşılaştım. Ne bileyim yani yerli arama motoru sonuçta en ufak bir veri bile alınmaması gerekli. Yani veri alındığını iddia etmiyorum ama kodlar ne yazık ki göz önünde. Ben şimdi burayı basit bir şekilde yazdım ama birkaç gün sonra daha detaylı şekilde inceleyip tespit edenler olacaktır, hoca demedi demeyin olacak böyle şeyler.

Terzioğlu, "Şu anda Turkcell servislerini sırayla entegre ediyoruz ancak yakın zamanda dileyen yazılımcıların kendi servislerini Yaani ile entegre edebilecek hale gelecek. Bu sayede yepyeni iş fırsatları ortaya çıkacak." diye bir açıklamada bulunmuş. Turkcell'in değil Türkiye'nin arama motoru denildiği için ek olarak diğer operatörler için de bir şeyler yapmaları gerekebilir. Tabi bunların kararı Yaani'ye kaldı.

Bu arada yerli arama motorumuz Yaani için hazırlanan tanıtım videosunu da aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

Sizce bu seferki yerli arama motoru girişimi başarıyla sonuçlanacak mı? Ya da diğerleri gibi yayın hayatına kuytu köşede mi devam edecek?

Eleştirilerim kesinlikle karalama amaçlı değil fakat 2.5 sene gibi bir sürede Google üzerinden veri çekip Fizy için widget çıkarılmak için yapılmış olmamalı. İlerleyen günlerde detaylı bir izlenimde tekrar bulunacağım. Görüşmek üzere hocalar, sağlıcakla kalın.

Bu arada uygulamayı indirmediyseniz aşağıdaki bağlantılar aracılığıyla resmi marketlerden indirebilirsiniz.

UYGULAMAYI İNDİR
İlgili Etiketler