Yamaha’dan Sürücüsüz Motosiklet

Yamaha tarafından geliştirilen ve konsept olarak yayınlanan yeni sürücüsüz motorlar büyük ilgi görmeye başladı. Sürücüsüz otomobil teknolojisinden faydalanılan bu sistemde Motobot isimli robot motorsikleti kullanırken görülüyor.

Oldukça başarılı bir şekilde lansmanını ve tanıtımını gerçekleştiren Yamaha ekibi, sürücüsüzü motosikletini robota kullanırken bir çok testten geçti. Yayınlanan tanıtım videosunu izlerken "Şimdi bu sürücüsüz ama ben sürmedikten sonra ne faydası olacak?" diyebilirsiniz. Ancak bu teknoloji sadece normal kullanımlarda değil, firmalarda ve acil durumlarda da kullanılabilecek bir sisteme sahip.

yamaha-motobot


MOTOBOT İLE R1M TESTİ

Motobot olarak adlandırılan motosikletin üzerindeki robot geliştirilebilir bir teknolojiye sahip olduğu için sonradan ek teknolojiler ilave edilebiliyor. Ancak şimdilik Yamaha ekibi bir süre daha bu sistemi geliştirmek zorunda kalacak gibi görünüyor.

Videoyu izlerken büyük ihtimalle siz de fark edeceksiniz. Robot motorun üzerindeyken sadece düz yolda ilerleyebiliyor. Şuan için viraj alma, sağa ve sola dönme gibi fonksiyonlarını henüz kazanmamış. Bana kalırsa bu proje insansız otomobillerden daha çok tutacak gibi. Bakalım Yamaha ekibinin yeni güncellemesi yakın zamanda ne gibi değişikliklere sahne olacak biz de merakla bekliyoruz.

VİDEO