Yapılanların En iyisi Kuantum Bilgisayarı!

Bir pc diğer adı ile bilgisayar platformu olarak bu yazımızda sizlere kuantum bilgisayarları hakkında bilgilendirici ve şaşırtıcı bilgiler vereceğiz. Çok fazla teknik terimlere girmeden merak eden siz okuyucularımızın anlayabileceği dilden anlatmaya çalışacağız.

DWave'in ürettiği quantum bilgisayarlar

Tarihçe
Kuantum bilgisayar sistemleri ilk olarak Paul Beniof, 1981 yılında Max Planck’ın enerjinin sürekli değil de kesikli değerlerdeki, m,n,k enerji kuantlarının öne sürdüğü fikrinden dolayı  kuantum bilgisayar sistemlerini oluşmasının yolunu açtı. Bu yıllardan itibaren global anlamda gelişen teknoloji sayesinde bir çok teknoloji firması kuantum bilgisayarlar ile ilgili araştırmalar yapmaya başladı.

 
IBM Tarafından üretilen kuantum bilgisayar
Kuantum Bilgisayarların Çalışma Sistemi?

Kuantum
bilgisayarlar adından da anlaşılabildiği gibi  kuantum bitleri (kübit), süper pozisyon ve kargaşa kuramı gibi kuantum kuramlarını kullanırlar. Günümüz bilgisayarlarından ayıran en önemli özelliği 0 ve 1’in ve aradaki diğer tüm ihtimalleri değerlendirerek aynı anda işlem yaptığından hem hız itibariyle hem de data depolama bakımından diğer bilgisayarlardan daha çok üstün özelliklere sahip olması.Bu nedenle kuantum bilgisayarlar, sıradan bilgisayarların tek başlarına gerçekleştiremeyeceği zorlu işlemleri kolaylıkla yapabilirler. Günümüz bilgisayarlarda bilgi bitleri ile simgelenmekte. Kuantum bilgisayarlar bilgisayar bellek birimi için  kuantum bitlerini yani kübitleri kullanır bu nedenle diğer bilgisayarlardan fonksiyon olarak ayrılmakta. Kübitler iki durumlu kuantum mekaniği sisteminden oluşmaktadır. Kuantum kuramı bize iki ayrı kuantum durumunun bir parçacık için aynı anda geçerli olabileceğini göstermektedir.

Bu Sistemler Ne için Kullanılmakta?

Kuantum bilgisayalar
tahmin ettiğiniz gibi maliyeti ve içerisindeki materyaller büyük bütçeler ve arge faaliyetleri gerektirdiği için şuan için Google, DWave ve IBM gibi firmalar şuan için bu süper bilgisayarlara sahip.  Bu şirketlerden DWave şuan için Google ve NASA için 2 adet süper bilgisayar geliştirip kullanıma sunduğu bilinmekte.