PC HocasıİnternetYeni Tarayıcı Vivaldi Özellikleri ve Test Sonuçları

Yeni Tarayıcı Vivaldi Özellikleri ve Test Sonuçları

   

Geçtiğimiz haftalarda adından sıkça söz ettiren ve beta aşamasının tamamlanarak yayına çıktığı yeni tarayıcı Vivaldi kullanıcıların beğenisine sunuldu. En güçlü rakipleri Edge ve Chrome’a karşı neler yapacağı beklenirken, Vivaldi tarayıcısının özellikleri ve detayları haberimizde.

Vivaldi, Chrome ve Edge’nin Tahtını Sallar mı ?

Açıkçası tarayıcı hakkında ilk çıktığı günden bu saate kadar gelen yorumların çoğunu inceledim ve bazı arkadaşlarımız çok fazla RAM kullandığı için bilgisayarı çok yavaşlattığını, hatta RAM’dan ziyade direkt bilgisayarı yavaşlattığını belirtmişler. Ancak “denemeden” yorum yapmak bizim genimizde olduğu için Vivaldi‘yi ben de indirdim.

Ufak bir test yapacak olursak iki tarayıcıyı da aynı anda açtım ve kullanmış oldukları işlem ile kaç MB alana ihtiyaç duyduklarını çıkarttım. Sonuçlar Chrome ile kıyasla neredeyse iki kat daha düşük RAM kullanımlarını işaret ediyor. Yani Chrome bellekleri yerken, Vivaldi sadece ucundan koparıyor.

Gelelim Performansına

Yeni tarayıcı Vivaldi eski tip tarayıcılara benzemediği gibi, renkli arayüzü ile karşımıza çıkıyor. Aşağıdaki RAM kullanım oranlarına bakacak olursanız Vivaldi’nin performansına hayran kalabilirsiniz. Zira herhangi bir web sitesine girmeye çalıştığınızda kaç MB yüklediğinize dair her şeyi gösterebiliyor. Açık konuşmak gerekirse Chrome ve Microsoft Edge’dan daha çok sevdiğimi belirtmemde fayda var.

vivaldi-bellek-harcama-horz

Yukarıdaki ekran görüntüsüne bakacak olursanız hem Vivaldi, hem de Chrome’un kullanmış olduğu bellek apaçık ortada. Chrome’da minimum bellek kullanım oranları 50 ile 71K arasında gezerken, hatta 270K’lara kadar çıkabilirken, Vivaldi de maksimum 62.524 K görebildik.

Zaten kullanmaya başladığınızda tarayıcının hızını mutlaka fark ediyorsunuz. Diğer tarayıcılardaki gibi yalandan “turbo tuşu” vs hikayeleri de bulunmuyor. Mesele neyse, direkt konuya giriş yapması bizi etkiledi. Bilirsiniz “laf ile peynir gemisi yürümez” o yüzden yeni tarayıcı Vivaldi’yi mutlaka denemenizi öneriyoruz. Özellikle Windows 7 Profesyonel ve üstü kullanıcıların test etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yeni Tarayıcı Vivaldi Arayüzü

Vivaldi’yi kurmaya karar verdiğinizde .exe dosyasını çalıştırıp kurulumu tamamlamanız sadece 1 dakikanızı alıyor. Ardından direkt olarak kullanıma başlayabiliyorsunuz. Vivaldi’yi ilk açtığınızda default olarak Yandex arama motoru sizleri karşılıyor. Bu konuda Yandex’in Vivaldi ile anlaşması sonucu kullanıldığını düşünüyoruz.

Tarayıcının arayüzü, sekmeler arası geçişleri, herhangi bir web sitesine girdiğinizde o sayfayı yüklemek için ne kadar efor harcadığınızı ve daha bir çok özelliği sizleri karşılıyor. Biz en çok sayfa yükleme eforunu beğendik.

vivaldi-yukleme-cubugu

 

Yukarıdaki ekran görüntüsünde Vivaldi bizlere ziyaret etmiş olduğumuz sitelerin sayfalarından ne kadarlık bir veri indirdiğimizi de gösteriyor. Çok kullanışlı olduğunu söyleyebilirim bu özelliğin. Bu sayede çeşitli web sitelerine erişim sıkıntı yaşadığımız zaman direkt olarak bu sayfaya göz atabilirsiniz.

Vivaldi şuanda V1.0 ile indirime sunuldu. Tarayıcının teknik özelliklerine ve neler yapabildiğine geçmeden önce, aşağıdaki videodan da yeni tarayıcı Vivaldi hakkında kısa bilgiler edinebilirsiniz.

 

Vivaldi Browser Video

 

 

Vivaldi Özellikleri Nelerdir ?

Yeni tarayıcı sadece internette web sitelerine erişebilmemiz için bir aracıdan ziyade, kişilerin kendisine göre kişiselleştirebileceği bir tarayıcı haline getirilmiş. Hızlı komutlar, yer imleri, oturumlar, sekme grupları, tasarım planlama, web panelleri ve daha bir çok özellik sayesinde tarayıcıyı kendinize özel olarak kullanabiliyorsunuz.

vivaldi-arayuz-2
Dilerseniz bu özelliklere daha yakından bir göz atalım:

1-) Hızlı komutlar: Vivaldi’yi kullanırken sekmeleri birbiri üzerine bırakarak çeşitli gruplar oluşturabilirsiniz. Dağınıklığı azaltmak için ve düzenli çalışma ortamı için önemli olduğunu düşünüyoruz.

2-) Oturumlar: Chrome’da da bu özelliği sıkça kullanıyoruz aslında. Bir web sitesini veya grubu gezerken, daha sonradan tekrar erişebilmek istediğimizde oturumları kaydederek kısayoldan erişmemize olanak sağlıyor.

3-) Sekme Grubu: Bu özellik sayesinde birçok web sayfasını aynı anda görüntüleyebiliyorsunuz. Yani bir nevi birden fazla masa üstüne sahip oluyormuş gibi yönetmemizi sağlıyor.

vivaldi-sekme-gruplar


4-) Notlar: 
Eğer sürekli olarak web sitelerinde veya internet sayfalarında araştırmayı ve not tutmayı seviyorsanız bu araç tam size göre. Seçtiğiniz alanları not olarak kaydettikten sonra, hangi sayfada gezdiğinizi hatırlayarak o web sayfasının ekran görüntüsünü alıyor ve notlarınıza ekliyor.

5-) Klavye kısayolları ve fare hareketleri: Eğer çok hızlı olduğunuzu düşünüyorsanız, Vivaldi‘de fare hareketleri ile her eylemi tek bir bilek hareketi ile yapabiliyorsunuz. Aynı durum klavye için de geçerlidir. Her kısayolu basit bir tuş kombinasyonu olarak algılayarak hızlı erişim imkanı sağlar. Bu demek oluyor ki, 10 adımda ulaşacağımız bir içeriğe, tek adımda ulaşabileceğiz.

6-) Web Panelleri: Web sayfalarında gezinirken aynı zamanda Vivaldi‘nin özel yan paneline erişim sağlayabilirsiniz. Burada yer alan kısayol uygulamaları ile ister Tweet’lerinize, ister Facebook iletilerinize bakabiliyorsunuz.

7-) Kişiye göre tasarım: Vivaldi’de en çok beğendiğimiz ikinci özellikten birisi. Kişiye özel uyum sağlayarak milyonlarca kullanıcıdan alınan bildirimleri temel almış ve en iyi kişiselleştirilebilen tarayıcı olmuş. Yani Vivaldi’yi harika bir tarayıcı yapmak için binlerce farklı yol deneyebilirsiniz.

😎 Chrome eklentilerini destekleme: Aynı zamanda Vivaldi, tüm Chrome eklentilerini de destekliyor. Yani Chrome kullanırken alışık olduğunuz tüm eklentilerinizi Vivaldi’ye de kurabilirsiniz.

İyi Güzel de Vivaldi’yi Nasıl Kurarız ?

İşin en kolay kısmına geldik diyebiliriz. Vivaldi indirmek için öncelik olarak buraya tıklayın ve tarayıcıyı masa üstünüze indirin. Ardından vivaldi.exe dosyasına çift tıklayarak çalıştırın. Kurulum yaklaşık olarak bir dakika sürecektir. Ardından açılan sekmeden direkt olarak kullanıma başlayabilirsiniz.

vivaldi-kurulum

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/yeni-tarayici-vivaldi-ozellikleri-ve-test-sonuclari-21454-6910/ linkinden 15.08.2022 04:08:46 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

8 Yorum

 • Facebookta paylaştım sizin bana faydanız oluyorsa başkalarınada yarayabilir elbet

  • Merhaba İsmail Davran,

   Vivaldi’yi kullandınız mı ? Performansından memnun musunuz ? Geri dönüşlerini bizlerle paylaşabilirseniz çok seviniriz 🙂

 • Merhaba Taner AYDOS ,
  şu ara kullanıyorum sizden görerek indirdim alışmak biraz sürüyor çünkü indirmeler ve görüntüsü biraz farklı ama gerçekten oyun açık iken özellikle cs go yada ACR de ram im biraz düşük olduğu için zorluyordu şimdi daha az yiyor 🙂 memnunum ama video şarkı vb açıkken yine google den farkı kalmıyor 😀

  • Merhaba Erkan Batmanlı,

   Açıkçası Vivaldi’nin performansını biz de beğendik. Bu konuda gelecek vaat eden bir tarayıcı olduğunu düşünüyoruz 🙂

 • Diğer sitelere de baktım ama bu kadar ayrıntılı anlatan görmedim. Gerçekten çok iyi anlattınız. Bütün ayrıntılardan dolayı teşekkür ederim 🙂

  • Merhaba Kadir Bey,

   Vakit ayırıp okuduğunuz için biz teşekkür ederiz. Vivaldi’yi indirip performansını test etmenizi de tavsiye ederiz 🙂

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video