PC HocasıHaberlerZayıf iPhone Satışları İşe Alımları Yavaşlatıyor

Zayıf iPhone Satışları İşe Alımları Yavaşlatıyor

 

Son iki çeyrekte pahalı cihazları ve pazarları daraltan davalar ile istediği satış grafiğine ulaşamayan Apple, kış tatili sonrası işe alımları yavaşlatmayı düşünüyor.

Bloomberg’de paylaşılan bilgilere göre yazılım devi Apple, özellikle yeni nesil iPhone XS, XS Max ve XR modelleri ile beklediği satış düzeyine ulaşamamış ve azalan talep doğrultusunda üretim bandında kısıtlamalara gitmişti. Henüz altı ay önce dünyanın trilyonluk ilk şirketi olan Apple, son birkaç ayda piyasa değerinde büyük bir kayıp yaşadı ve bu durumun etkileri yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Ortaya çıkan ilk ciddi bilgilerden biri, Apple CEO’su Tim Cook’un ay başında yaptığı toplantıda belirttiği, işe alım süreçlerinde azaltma uygulaması olarak görünüyor. Henüz hangi bölümlerde istihdam sayısı azaltılacağı belli olmasa da, Apple’ın yapay zeka bölümünde herhangi bir kısıtlama olmayacağı belirtiliyor. Ancak yapılan tahminler bu uygulamanın pazarlama tarafında uygulanabileceğini gösteriyor.

Son Dakika: Google Türkiye’den Çekiliyor İddiası

İki hafta önce CEO Tim Cook, yatırımcılarına ilk çeyrek kazançlarının beklenenden daha az olacağını mektup ile bildirmişti. Çünkü kullanıcılar, daha ucuz iPhone modellerine yönelerek 1000 dolar bandındaki cihazları tercih etmiyordu. Özellikle 2018 yılında gerçekleştirilen indirimli pil değişimi kampanyası da, kullanıcıların cihaz pillerini yenileyerek aynı şekilde kullanmaya devam ettiğini gösteriyor.

Sizce Apple, fiyat politikasında değişikliğe gitmeli mi?

Etiketler

Yazar Hakkında

Muhammet Enes CANSIZ

Muhammet Enes CANSIZ

Teknolojiyi ve getirdiği ürünleri çok seven Enes bu ürünleri incelemeyi, onlarla ilgili çalışmalar yapmayı çok seviyor. Memleketi Trabzon'da ikamet ediyor ve PC Hocası için yazılar yazıyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz