PC HocasıDonanım11.Nesil Intel Core H Serisi Mobil İşlemciler Neler Getiriyor?
11.Nesil Intel Core H Serisi

11.Nesil Intel Core H Serisi Mobil İşlemciler Neler Getiriyor?

 

11.Nesil Intel Core H Serisi mobil işlemciler sonunda piyasaya çıktı. Son dönemde sadece AMD değil, Apple gibi rakipleriyle de mücadele içerisine giren Intel, bu kez çok daha güçlü geliyor.

Markanın söylediğine göre, yeni seri işlemciler şu an için piyasanın en iyisi olacak. Özellikle oyuncular yeni H serisinden performans açısından bir hayli memnun kalacak deniyor.

Peki gerçekten öyle mi? Sadece söze değil özelliklere de bakalım. Zira herkes en iyi olduğunu iddia etmekte. Bakalım Intel bu iddianın arkasını nasıl doldurmuş.

11.Nesil Intel Core H Serisi Özellikleri ve Amiral Gemisi Modeli

Tiger Lake-H kod adıyla gelen yeni mobil işlemciler, 6 ve 8 çekirdekli olmak üzere iki ayrı yapıda geliyor. Burada amaç masaüstü serilerinde sunulan performansı mobil serilere de taşımayı sağlamak.

Yani gücü arttırmak ve AMD ile laptop pazarında girilen yarışı önde tamamlamak. Bu noktada dikkat çeken yeniliklere geçelim. Adım adım inceleyeceğiz.

11.Nesil Intel Core H Serisi

Yeni Teknoloji ile üretim: 11.Nesil Intel Core H Serisi mobil işlemciler, Willow Cove olarak bilinen 10 nm SuperFin teknolojisi ile üretilmiş durumda.

11.Nesil Intel Core H Serisi

Bu da daha fazla artırılmış performans getirirken, beraberinde ekstra bir verimlilik sağlamakta. En azından masaüstü modellerinde yapılan hata laptop serilerinde yapılmayacak gibi duruyor.

Çekirdek Sayıları Yükseldi: Başta bir giriş yaptım ama tekrar ele alalım. Yeni üretim teknolojisiyle beraber çekirdek sayılarında da düzenleme yapılmış.

11.Nesil Intel Core H Serisi, i5 modellerinde 6 çekirdek ve 12 izlek, i7 ile i9 modellerinde 8 çekirdek ve 16 izlek var. Zaten üretim teknolojisine de bakıldığı zaman, çekirdekler artık daha güçlü ve daha verimli.

PCIe 4.0 Sistemi: 10.nesil işlemcilerle yapılan karşılaştırmalarda, PCIe bant genişliği konusunda yeni serinin çok daha önde olduğu açıklandı. 11.Nesil Intel Core H Serisi mobil işlemciler, 2,5 kat daha yüksek bant genişliğinde olan PCIe 4.0 teknolojisi ile geliyor. 20 şeritli PCIe 4.0 sayesinde doğrudan CPU ile depolama birimleri ve ekran kartı belleklerinin erişimi sağlanıyor.

Yani artık daha hızlı SSD desteği gibi artılar söz konusu. Bu farkı gözle görülür bir biçimde hissedeceğimizi düşünüyorum. Intel Rapid Storage ve Raid O destekli 20 PCIe 4.0 şeridi dışında, 24 PCIe Gen 3.0 şeridi olduğunu da ekleyelim. Yani toplamda 44’e kadar çıkan PCIe şeridi var.

Intel bu konuda ne dedi? – Yeni nesil 20 şerit PCIe 4.0 teknolojisi öyle yabana atılacak bir teknoloji değil. Intel bu konuda çok iddialı konuştu. Intel’e göre bu teknoloji bir dizüstü bilgisayar için en hızlı depolama yapılandırmasına izin veriyor.

11.Nesil Intel Core H Serisi

Bağlantı ve Bellek Desteği: DDR4 – 3200 MHz’e kadar bellek desteği de sunan Tiger Lake-H serisi, bağlantı kısmında da Thunderbolt 4 bağlantı desteğine sahip.  Bu da demek oluyor ki 40 gb /sn gibi bir bant genişliği ile karşı karşıyayız. Gerçekten iyi bir değer olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca 11.Nesil Intel Core H Serisi mobil işlemcilerde, Intel Killer Wi-Fi 6E bağlantı desteği de var.

Eski tip WİFİ bağlantılarıyla karşılaştırıldığı zaman 3 kat daha hızlı ve %75-80 oranında daha az gecikmeli ve kararlı bir bağlantı desteği olacak. Oyuncuların sevineceği noktalardan bir tanesi.

Unutmadan bir şey daha eklemek istiyorum ki Thunderbolt 4 sayesinde 4K HDR ve Dolby Vision destekleri de sorunsuz bir şekilde sağlanabiliyor. Yok yok gibi olmuş. 🙂

Hız Aşırtma: 11.Nesil Intel Core H Serisi mobil işlemcilerde özellikle amiral gemisi model olan Intel i9-11980HK için çok kolay hız aşırtma yapmak mümkün. Intel Adaptix teknolojisini kullanarak, tek bir tuşla basit hız aşırtması yapılabiliyor.

Hız aşırtmasıyla 5.0 GHz seviyesine kadar yükselen bir amiral gemisi görüyoruz. Basit değil de gelişmiş hız aşırtma teknolojisini kullanmak isterseniz, bu kez Intel Extreme Tuning Utility üzerinden tüm denetimler kontrol edilebiliyor.

Not: Bir kafa karışıklığını ortadan kaldırmak istiyorum. 10.nesilde hız aşırtma sonrasında 5.3 GHz zirvesi görülmüştü. Fakat bu seride 5.0 GHz görüyoruz. Kağıt üzerinde değerlendirme yaparsak, sanki saat hızı düşmüş gibi gözüküyor.

Ama bu öyle bir şey değil. Willow Cove tasarımı, işlemcilerin daha uzun süre 5.0 GHz hızında çalışmasını sağlıyor ve daha fazla verimlilik elde ediliyor. Bu da daha fazla fayda sağlanması demek. Yani bir performans kaybı yok.

Ana hatları ele aldığımızı düşünüyorum. O zaman artık yavaş yavaş karşılaştırmalara doğru bir ilerleme yapalım. Intel, hem oyuncuları hem de profesyonel odaklı kullanıcıları düşünmüş. Buna göre de karşılaştırmalar yapılmış.

11.Nesil Intel Core H Serisi

11.Nesil Intel Core H Serisi Mobil İşlemciler Oyunda Nasıl?

Oyun konusunda 3 farklı karşılaştırma söz konusu. Önce 10.nesil Intel i9-10980HK ile yeni amiral gemisi 11.nesil Intel i9-11980HK karşılaştırmaya alınıyor. Bu karşılaştırmada %19 ile 21 arasında bir performans farkı oluştuğunu görüyoruz. Zaten grafiği aşağı ekliyorum.

Intel i9-11980HK ile Ryzen 9 5900HX Karşılaştırması

Intel’in en iyi rakibi olan AMD ile karşılaştırma yapılmaması düşünülemez. İki iddialı model karşılaştırıldığı zaman Intel’in oyun kısmında %26’a kadar daha iyi bir performans sunduğunu net olarak anlıyoruz. Burada bir karşılaştırmayı daha bekleyelim. 5950Hx modeline de bakalım.

Intel i5-11400H ile Ryzen 9 5900HS Karşılaştırması

Hep amiral gemisi modeller karşılaştırılmamış. Daha orta seviye olan bu modellerde de karşılaştırma aşağıdaki grafikte yer alıyor.

Oyun performanslarından söz edip, 11.Nesil Intel Core H Serisi mobil işlemcilerin iş odaklı performansından söz etmeden olmaz. Hemen geçelim programlarda nasıl bir performans farkı sunulduğuna.

11.Nesil Intel Core H Serisi

11.Nesil Intel Core H Serisi Program Performans Durumu

10.nesil ile 11.nesil arasındaki fark

 • Video düzenleme: %20 daha iyi
 • Fotoğraf Düzenleme: %22 daha iyi
 • MS Office programlarında: %14 daha iyi

Intel i9-11980HK ile AMD Ryzen 9 5900HX

 • Video Düzenleme: %18 Intel daha iyi
 • Fotoğraf Düzenleme: %24 Intel daha iyi
 • MS Office: %19 Intel daha iyi

11.Nesil Intel Core H Serisi mobil işlemciler için söyleyeceklerimiz bunlar. Tüm modeller için aşağı Intel tarafından paylaşılmış olan tabloları da ekliyoruz. Biz yazımızı bitirmeden iki seriden daha söz edelim. Daha çok profesyonellere hitap eden o modeller ise Intel Xeon W-1100 serisi ve Intel vPro H modeli.

Teknik Detay Tabloları

11.Nesil Intel Core H Serisi

Intel Xeon W-1100 ile vPro H Modelleri

Bu modeller dediğimiz gibi daha çok profesyonellere hitap eden modeller. İçerik üreticileri, mühendisler gibi program odaklı kullanımlara hitap edenler için güçlü seriler. İki işlemci modelinde de;

 • Intel derin öğrenme teknolojisi desteği
 • Intel bellek şifreleme sistemi
 • Çok daha hızlı ve gelişmiş yapay zeka
 • Intel donanım kalkanı desteği
 • Thunderbolt 4 ve WİFİ 6/6E desteği
 • Intel sürekli aktif yönetim teknolojisi bulunuyor.

İşte Intel’in yeni serisi Tiger Lake H modelleri için gelişmeler bunlar. 11.Nesil Intel Core H Serisi mobil işlemciler yakın zamanda piyasada çok yaygın olarak kullanılmaya da başlayacak. Öyle ki şimdiden 1 milyon işlemci, iş ortaklarına gönderilmiş durumda. Giderek sayı artacaktır.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/11-nesil-intel-core-h-serisi-mobil-islemciler-neler-getiriyor-112936/ linkinden 21.10.2021 18:10:56 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad