16 Katlı ve 2700 Odalı Dünyanın En Büyük Gemisi Allure of the Seas

Dünyanın en büyük gemisi denildiği zaman aklımıza ilk olarak Titanic gelirdi. Ancak Titanic'in batması ile birlikte yeni bir dünyanın en büyük gemisi yapmak şart olmuştu. Turistik gezi amacı ile tasarlanan Allure of the Seas 2010 yılında suya indirildiği gün, dünyanın en büyük gemisi ünvanını aldı. Peki bu geminin özellikleri neler ?

Dünyanın En Büyük Gemisi Allure of the Seas

Yeni Titanic olarak adlandırılan Dünyanın en büyük gemisi Allure of the Seas, tam 6360 yolcu kapasitesine sahip. Toplamda 2115 personel görev yaptığı gibi, 2010 yılında denize indirilen bu dev, turistik gezilerde ve etkinliklerde kullanılıyor. Toplam ağırlığı 225 bin Ton olan gemi, 84 metre yüksekliğe sahip.

Aslında bu gemiyi heybetli yapan büyüklüğü değil, içerisinde dünyayı sığdırmış olması. Geminin içerisinde 2700 adet oda, basketbol ve voleybol sahaları, alışveriş merkezi, okyanusa karşı spor yapabileceğiniz salon, sauna, havuz, konser salonu, etkinlik alanı, buz paten pisti, su kayak pisti ve daha pek çok etkinlik alanı bulunuyor. Personeller genellikle Amerikan ağırlıklı olup, Uluslararası ve Türk personeller de görev yapmakta. Mutfak tarafında günde 10 bin yumurta ve 1 ton et tüketildiği verilen bilgiler arasında.

allure-of-the-seas-7
16 Katlı 372 Metre Uzunluk

Eğer böyle bir gemide tatil yapmayı hayal ediyorsanız öncelik olarak 6 bin doları gözden çıkartmış olmanız gerekiyor. Gemiye bindikten sonra zaten kendinizi denizde değil, büyük bir adada hissettiğiniz için, geminin tüm alanlarını gezmek 2 gününüzü alıyor. 5 Yıldızlı otellerin kıskanarak baktığı Allure of the Seas halen dünyanın pek çok yerine yüzmeye devam ediyor. Genellikle Hawaii turları düzenleyen Royal Caribbean şirketinin son gözdesi olan bu gemiyi sizlere daha yakından tanıtmak için güzel bir galeri hazırladık. Mühendislik harikası olan bu gemiye ağzınız açık bakabilirsiniz.

allure-of-the-seas-genis

 

Dünyanın en büyük gemisi ünvanına sahip olan Allure of the Seas, toplamda 16 kat ve 2700 odaya sahip. Bu gemide seyahat etmek için 6 bin doları gözden çıkartmanız gerektiği gibi, seyahat etmeye karar verenler 6 gün boyunca eşsiz bir tura çıkıyor.

allure-of-the-seas-eglence-3

 

Allure of the Seas‘ın içerisinde az önce de bahsetmiş olduğumuz üzere barlar, eğlence mekanları ve dans edebileceğiniz pek çok piste ev sahipliği yapıyor. 7/24 açık olan bu mekanlarda dilediğiniz gibi sınırsız yiyecek ve içecek imkanlarından da faydalanabiliyorsunuz.

allure-of-the-seas-spa

 

Genellikle bayanların tercih edebileceği Spa salonu, masaj salonu ve makyaj salonları da bulunuyor. Burada sıra bekleme gibi derdiniz olmadığı için her kişiye özel ilgilenecek ekipler bulunuyor. Baştan aşağı bakımlarınızı yaptırdıktan sonra hiç bir ücret ödemeden ayrılabiliyorsunuz.

 

allure-of-the-seas-spa-2

allure-of-the-seas-solaryum

 

Geminin en üst katında açık hava havuzları ve solaryum bulunuyor. Burası da 7/24 çalışan alanlardan bir tanesi. Özellikle akşam vakitlerinde müzik eşliğinde, elinizde içeceğiniz ve havuz keyfi pahabiçilemez olsa gerek.

allure-of-the-seas-solar

 

Eğer böyle bir tatile çıkmayı düşünüyorsanız kesinlikle tek gitmemenizi öneriyoruz. Zira yapacak ve gezecek o kadar çok yer var ki, içeride tek başınıza sıkılabilirsiniz. Oturma ve dinlenme mekanlarının yanı sıra, özel cafe ve restorantlar da müşterilerine devamlı hizmet veriyor.

allure-of-the-seas-serbest-2

 

Geminin en üst katında bulunan teras alanı kişiler için özel olarak yaptırılmış. İsterseniz güneşin keyfini çıkartıp şezlonglarda dinleniyor, isterseniz oturaklarda kitabınızı alarak mavi denizin o huzurunu yaşayabiliyorsunuz. (Ben böyle bir şey görmedim abi)

allure-of-the-seas-serbest

 

Her aile veya kişi için ayrılan odalar tiplerine göre değişiyor. Toplamda 2700 oda olduğu için lüksü sevenler oda tiplerini de tercih edebiliyor. Dilerseniz içerisinde piyanodan, playstation salonlarına kadar bulunan odaları tutabiliyorsunuz.

allure-of-the-seas-royal

 

İçeride bulunan odalar toplamda 8 kişiye kadar yatak kapasitesine sahip. Bu odaların evden bir farkı olmadığı gibi, 6 bin doların üzerindeki bilet fiyatına 2 bin dolar daha ekleyerek böyle bir oda kiralayabiliyorsunuz.

allure-of-the-seas-lobi

 

Cafe ve eğlence mekanlarında ise 7/24 içki ve kokteyl türleri bulunuyor. Yine dilediğiniz kadar içecek ve yiyecek imkanlarından faydalanabiliyorsunuz. Arkadaşlarınız ile hoş vakit geçirebileceğiniz mekanlardan bir tanesi de lobiler.

allure-of-the-seas-havuz

 

Dünyanın en büyük gemisi olan Allure of the Seas‘ın en can alıcı noktalarından birisine geldik. Geminin en üst katında bulunan havuzda genellikle öğle saatlerinden sonra canlı müzik, pool party ve etkinlikler gerçekleştiriliyor. Geminin en çok ve en kalabalık mekanlarından bir tanesi de burası diyebiliriz.

allure-of-the-seas-eglence-3

 

Her şeyi yaptıktan sonra, akşam disco ve eğlence mekanlarına giderek “sabahlar olmasın” diyorsunuz. Tabii ki burası da yine akşamları o biçim kalabalık oluyor. Özel olarak getirilen DJ ve müzikler ritmi tavan yaptırmaya yetiyor.

allure-of-the-seas-eglence-2

 

Bu bölümde ise alışveriş merkezleri ve gezintiye çıkabileceğiniz ufak bir açık hava AVM‘si olarak düşünebilirsiniz. İçerisinde 200’e yakın satış yapan çeşitli dükkanlar ve ofisler bulunuyor.

allure-of-the-seas-eglence

 

Gemide tabii ki çocuklar da unutulmamış. Lunapark kadar kadar büyük olmasa bile, çocukların hoşça vakit geçirebilecekleri atlı karıncalar, çarpışan otolar, top havuzları ve eğlence mekanları bulunuyor.

allure-of-the-seas-cafe

 

Cafe-Mini Bar

allure-of-the-seas-balkon

Balkon

allure-of-the-seas-avm

Yemek ve restorant alanları

allure-of-the-seas-aqua

 

Akşamları özel olarak hazırlanan etkinliklerde havuz başı gösterileri, pon pon kızlar ve daha ötesi sizleri bekliyor olacak.

allure-of-the-seas-8

 

Yine geminin en üstünde kendinizi geliştirebileceğiniz sörf alanları bulunuyor. Özel olarak hazırlanan platform üzerinde sörf yapmayı bilmeyenler burada kendilerini geliştirebiliyorlar.

allure-of-the-seas-7

allure-of-the-seas-6

 

Yine geminin en üst katında bulunan tenis ve golf sahaları

allure-of-the-seas-5

Açık hava gösterisi

allure-of-the-seas-4

allure-of-the-seas-3

allure-of-the-seas_avm

allure-of-the-seas

allure_oasis_passing

İlgili Etiketler