PC HocasıDonanım2022 Yılında DDR5 Desteğine Sahip AMD Zen 3+ APU’ların Geleceği İddia Ediliyor

2022 Yılında DDR5 Desteğine Sahip AMD Zen 3+ APU’ların Geleceği İddia Ediliyor

 

Bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan AMD APU yol haritası dört kategoriye ayrılıyor: HP (High Power), LP (Low Power), ULP (Ultra Low Power) ve ELP (Extreme Low Power). HP kategorisinde (45W) Rembrandt, Cezanne’nin yerini alıyor. Zen 3+ çekirdek mimarisi, Navi 2x GPU’lar ve LPDDR5 / DDR5 bellek desteği içeren Rembrandt mimarisinin TSMC’nin 6nm işlem düğümünü temel alması bekleniyor.

Mevcut Ryzen 5000U APU serisinde olduğu gibi, AMD’de 2022’de farklı özelliklere sahip iki set LP APU yayınlıyor. HP Rembrandt APU’larla aynı özellikleri paylaşıyor ancak 15W TDP değerine sahip Rembrandt-U APU’ların yanı sıra, Zen 3 çekirdek mimarisi ve Vega grafikleriyle geldiği söylenen Barcelo-U da bulunuyor.

ULP sınıfında Dragon Crest, Van Gogh’un yerini alıyor. Yol haritasına göre, her ikisi de Zen 2 çekirdek mimarisi, Navi 2x grafikleri ve LPDDR5 desteği dahil olmak üzere benzer özellikleri taşıyor. ELP kategorisi muhtemelen 2021 ve 2022 boyunca aynı kalır.

İddiayı ortaya atan kişi yol haritasının yanı sıra AM4 Warhol’un TSMC’nin 6nm işlem düğümünü temel alacağını, ancak G / Ç kalıbının hala 12nm kullanacağını belirtti. Zen 4’e gelince, 5nm kullanacak ve G / Ç kalıbı 6nm işlem düğümünü kullanıyor.

Video