PC HocasıHaberler3.Köprü Özellikleri (Yavuz Sultan Selim)

3.Köprü Özellikleri (Yavuz Sultan Selim)

 

İstanbul trafiğini bir nebze de olsa rahatlatmak amacı ile 2012 yılında temeli atılarak yapımına başlanan Yavuz Sultan Selim Köprüsü‘nün(3.köprü) bugün son temeli de atıldı. Çok yakında kullanıma açılacak olan 3.köprü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve tüm çalışanların da katılması ile açıldı.

İstanbul trafiğinin malum ne kadar çok kalabalık olduğunu biliyoruz. Hele ki her gün iş çıkışı o trafiği çekenler durumu çok daha iyi özetleyebilirler. Artık İstanbul trafiğinin de kaldırmadığını ve her gün bu trafiğe de 20 bin aracın katıldığı bilgilerini de ekleyecek olursak işin içinden çıkılmaz bir hal alacağı kesindi. 2012 yılında inşaata başlayan firma, 2013 yılında temelinin atılması ile devam etmişti.

2.5 Milyon Aracın Çilesi

Anadolu Yakasından, Avrupa Yakasına kadar uzanan bir çilenin hikayesi bu aslında. Her gün milyonlarca kişi işlerine gidebilmek, seyahat edebilmek veya farklı amaçlar ile bu trafiğe girişiyorlar. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Boğaziçi Köprüsü’nün yetmediği bu dönemlerde 3.köprünün ne kadar rahatlatacağı merak ediliyor.

3.kopru-ozellikleri
3.Köprü Ücreti Ne Kadar Olacak ?

Yeni köprü için geçiş ücretleri de belirlendi. Otomobiller için 8,75 TL alınacağı gibi, büyük araçların geçiş ücretlerinin belirlenmesinde de dingil sayıları dikkate alınacak. Büyük araçların dilgil sayıları belirlenen bir kat sayı ile çarpılarak geçiş ücretleri belirlenmiş olacak.

Artık İstanbul trafiğinde özellikle karşıya Anadolu Yakasından Avrupa Yakasına geçişler veya Avrupa’dan Anadolu Yakasına geçişler bir nebze olsun rahatlayacak. Kamyonlar, Tırlar ve büyük araçların direkt olarak 3.köprü üzerinden gideceği kesinleşirken, artık rahat bir nefes alabileceğimizi düşünüyoruz.

Ayrıca 3.köprü 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş asma köprüsü olurken, 1408 metre ana açıklığı ile birlikte üzerinde raylı sistem de olacak. Ek olarak 320 metreyi aşan kule yüksekliği ile birlikte dünyanın en yüksek kulesine sahip 2.köprüsü olma ünvanını elde etti.

3.Köprü Güzergahı Nerede ?

Yeni yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu’nda bulunmaktadır. Yani İstanbul’un Sarıyer ilçesinden başlayarak Garipçe, Beykoz ve Poyrazköy arasına inşaa edilmiştir. Eğer güzergah olarak 3.köprüye erişmek isterseniz Kuzey Marmara Otoyolu Üsküdar İstikameti dahil, E-80 TEM Otoyolu ile Gebze E-5 otoyolundan bağlantılara sahiptir.

3.Köprünün güzergahları arasında ise şu ilçelerimiz yer almaktadır:

* Gebze

* Tepeören

* Tuzla

* Kaynarca

* Pendik

* Çakmaktepe

* Çekmeköy

* Değirmendere

* Uskumruköy

* Işıklar

* Eyüp

Peki 3.köprü olarak bilinen Yavuz Sultan Selim’in özellikleri neler ?

 

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/3-kopru-ozellikleri-yavuz-sultan-selim-5084/ linkinden 16.10.2021 05:10:08 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

4 Yorum

    • Aynen çok pahalı bu.ne böyle diğer köprülerden ne farkı var acaba? 4 tlden yukarı olmaması lazım özel ya köprü 10 yıllığına o yüzden sömürecekler

  • Yavuz sultan selim ismi de çok yakıştı inşallah vatana millete hayırlı olur dostlar

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad