reklam
Ana SayfaHaberler3.Nesil AMD Ryzen 16 Çekirdekli Mühendislik Örneği Sızdırıldı

3.Nesil AMD Ryzen 16 Çekirdekli Mühendislik Örneği Sızdırıldı

AMD Ryzen 3000 serisi önümüzdeki günlerde Computex 2019 fuarında tanıtılacak. Onun öncesinde ise sızdırmalar ve çeşitli bilgilendirmeler gelmeye başladı. Hatırlarsanız CES’teki 3.nesil Ryzen işlemcilerin detayları ilk görüntülendiğinde kesin olan bir şey vardı;

AMD, AM4 soketindeki bu işlemcilerin çekirdeklerini arttıracaktı. Böylece Intel ile aralarında geçen tek çekirdek – çift çekirdek rekabeti daha da kızışacak, hatta AMD tahta oturmak için büyük bir hamle yapmış olacaktı. Şimdi ise AMD’nin en yeni AM4 işlemcisi 16 çekirdeği ile Engineering Sample (Mühendislik Örneği) ile ortaya çıktı.

AMD Intel’i Geçmek İstiyor

Kendi ülkemiz için konuşacak olursak, AMD bu sene ve geçen sene Türkiye’deki pazar payından elde etmiş olduğu kârı %40 civarında arttırdı. Fiyat/Performans skalasında yer alan bu işlemci Intel ile kıyaslandığında hem daha uygun fiyatlı hem de iyi performanslı olarak piyasaya sürülmüştü.

Şimdi ise 2.nesil Ryzen işlemciler kadar ucuz olmayacak yeni Ryzen 3000 serisi işlemcilerindeki geliştirmeler ile Intel’i performans bazında geçmek istiyor. Az önce TUM_APISAK sızıntısı ile birlikte AMD’nin yaklaşan X570 anakartlarından birinde test edilen 16 çekirdekli model Zen 2 mimarisinin en belirgin modeli oldu.

Test edilen bu işlemcinin temel frekans hızı 3.3 GHz olurken, yükseltilmiş hızı 4.2 GHz olarak listelenmiş. Bu AMD’nin 3.5 / 4.4 GHz hızlarında seyreden Threadripper 2950X işlemcisinin çok da gerisinde yer almıyor. AMD’nin AM4 soketindeki bir işlemci için hiçte fena değerler değil. Aradaki performans farkını soket değişmeden görebiliyor musunuz?

Yeni bir efsane: Gigabyte RX 5700 XT AORUS Edition ekran kartı duyuruldu

Unutmayın, Threadripper X399 işlemcilerinin soketleri X399 standartlarında üretiliyor. Daha büyük ve daha geniş. AM4 soketlerinde ise bu nitelikli performans detayları şüphesiz etkileyicidir.

Zen 2 Mimarisi + 7 Nanometre Teknolojisi

Uzun yıllardır 7Nm ile üretim yapacağı konusunda söylentiler olsa da, bugün artık AMD yeni nesil işlemcilerini 7 nanometre ile üreterek Intel’i bu bandda geçmiş oluyor. Bu sayede daha verimli, daha performanslı ve daha stabil sonuçlar alabileceğimizi belirten AMD, Zen 2 mimarisi ile de çok iddialı bir şekilde pazara giriş yapacak.

Çekirdek sayılarındaki x2’lik bir artış, TDP değerlerinde de oynamalara neden olabilir. Önceden 65W bir TDP değeri isteyen R5 2600 için, artık 75 – 85W arası bir TDP’ye ihtiyaç duyabiliriz. Bunu zaman gösterecek.

AMD’nin Computex 2019’da Zen 2 mimarisi hakkında önemli bilgiler açıklayacak. Biz de detaylar gelmeye devam ettiği sürece, sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Son olarak yeni Ryzen 3000 serisi işlemcilerin Temmuz ayının başında raflarda yer alacağının altını çizelim.

Etiketler

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz