4.5G Nasıl Geçiş Yaparım ? 4.5G Nedir ?

Malumunuz dün saat 00:00'da geri sayım yaparak 4.5G'ye geçiş yaptık. Artık telefonlarımız 3G mobil internetten daha gelişmiş internet teknolojisi olan 4.5G'ye geçiş yaptı. Peki 4.5G'ye geçmek için ne yapmamız gerekiyor ? Detaylar haberimizde.

Öncelik olarak 4.5G'nin tanımını yapalım: 4.5G teknolojisi tüm akıllı telefon ve tabletlerde şuanda kullanılan 3G teknolojisinden yaklaşık olarak 10 kat daha hızlı gelişmiş mobil internet teknolojisi olarak nitelendirilmektedir. Bu teknoloji ile birlikte ülkemizde daha hızlı bir internet alt yapısına geçiş sağlamış olduk. 

4.5G Teknolojisine Nasıl Geçerim ?

Öncelik olarak bu teknolojiden faydalanabilmek için akıllı telefonunuzun 4.5G'yi desteklemesi gerekmektedir. Bunun kontrolü için telefonunuzun markasını internette aratarak uyumluluk kontrolü sağlayabilirsiniz.

Eğer telefonunuz 4.5G'yi destekliyorsa, ardından uyumlu bir SIM kart almanız gerekmektedir. 4.5G fiyatları hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. SIM kartınızı ilgili operatörün bayisine giderek ücretsiz olarak değişimini sağlayabilirsiniz.

4.5g-hiz
SIM Kartımı Değiştirdim, Başka Bir İşleme Gerek Var mı ?

Yeni 4.5G uyumlu SIM kartınızı alıp telefonunuza taktıktan sonra hemen kullanamıyorsunuz. Telefonunuzda hala 3G seçili olduğu için ayarlardan bunu LTE/4G olarak değiştirmemiz gerekmektedir. Bu işlemi Android cihazlarda ve iOS cihazlarda yapabilirsiniz.

Android Cihazlarda:

Ayarlar ❱ Diğer Ağlar ❱ Mobil Ağlar bölümüne geldikten sonra burada bulunan 3G'yi LTE veya 4G olarak değiştirmeniz yeterlidir. Sağlıklı hareket edebilmek adına, ayarları kaydettikten sonra telefonunuzu yeniden başlatmanızı öneririz.

iOS Cihazlarda:

Ayarlar ❱ Hücresel ❱ Ses ve Veri bölümüne geldikten sonra en altta 3G seçeneğini göreceksiniz. Buradan LTE olarak değiştirmemiz yeterlidir.

4.5G Mobil Veriyi Nasıl Etkileyecek ?

Aslına bakarsanız 4.5G'ye geçtiğimizden dolayı çeşitli sosyal medya platformlarında mobil veri kullanımının daha ço olduğu ve kotaların bittiği yönünde söylentiler var. Fakat bunların aslı olmadığı gibi, 4.5G'ye geçtiniz diye kotanızın sömürüleceği anlamı çıkmamalıdır.

4.5G hız artışı ile birlikte internetteki erişimleriniz daha kolay olacağı için fazladan vakit harcamanızı sağlayacaktır. Bu da doğal olarak daha fazla mobil veri harcamanızı sağlar. Mevcut kotanızın bu şekilde bitmemesini istiyorsanız dikkatli kullanmak önemlidir.

Mobil Bankacılıkta Sorun Olacak mı ?

Malumunuz bankalar tarafından yapılan uyarılarda SIM kartınızı değiştirdiyseniz eğer, kart değişikliğinden sonra tarafınıza SMS veya banka şifreleriniz iletilemiyor.

Bunun güncellenmesi 1 hafta sürdüğü gibi, bankalarınızın vermiş olduğu talimatları yerine getirmeniz gerekmektedir. Eğer hiçbir şey yapmadan direkt geçişi tercih ederseniz 1 hafta içerisinde banka işlemleriniz de otomatik olarak güncellenecektir.

4.5g-bilgilendirme
Telefonumda 4.5G Yazmıyor Ne Yapmalıyım ?

4.5G teknolojisine geçiş yapmanıza rağmen telefonunuzda 4.5G yazmıyorsa telaş yapmayın. Bu aslında bir süreçten ibaret olduğu gibi, sizden kaynaklanan bir şey değildir. Telefon firmaları bu konuda çalışmalarını sürdürdüğü gibi, ilk olarak Samsung ve Apple güncellemelerini yayınlayacaklarını belirtti.

Diğer firmalardan 4.5G için henüz bir gelişme yokken, ekranınızda 4.5G yazsa da, yazmasa da hızınız etkilenmeyecektir.

4.5G'de Neymiş, Ben Geçmek İstemiyorum Zorla mı ?

Tabii ki bu teknolojiye geçiş zorla değil. Eğer 4.5G teknolojisine geçmek istemezseniz yine eski 3G bağlantınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu sizin için herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.

4.5G Bize Ne Katacak ?

Şuanda 3G teknolojisinde kullanmış olduğunuz hızların tam 10 katı yüksek bir hızda internet kullanım deneyimi 4.5G teknolojisi ile sunulmaktadır. Geçtiğimiz haftalarda yayınladığımız "4.5G hayatımıza ne katacak ?" makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer tüm operatörlerin 4.5G tarifeleri hakkında bilgi almak, kurulumlarını yapmak ve abone olmak için buraya tıklayarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Etiketler