PC HocasıMobil4.5G Nasıl Geçiş Yaparım ? 4.5G Nedir ?

4.5G Nasıl Geçiş Yaparım ? 4.5G Nedir ?

 

Malumunuz dün saat 00:00’da geri sayım yaparak 4.5G’ye geçiş yaptık. Artık telefonlarımız 3G mobil internetten daha gelişmiş internet teknolojisi olan 4.5G‘ye geçiş yaptı. Peki 4.5G’ye geçmek için ne yapmamız gerekiyor ? Detaylar haberimizde.

Öncelik olarak 4.5G’nin tanımını yapalım: 4.5G teknolojisi tüm akıllı telefon ve tabletlerde şuanda kullanılan 3G teknolojisinden yaklaşık olarak 10 kat daha hızlı gelişmiş mobil internet teknolojisi olarak nitelendirilmektedir. Bu teknoloji ile birlikte ülkemizde daha hızlı bir internet alt yapısına geçiş sağlamış olduk. 

4.5G Teknolojisine Nasıl Geçerim ?

Öncelik olarak bu teknolojiden faydalanabilmek için akıllı telefonunuzun 4.5G‘yi desteklemesi gerekmektedir. Bunun kontrolü için telefonunuzun markasını internette aratarak uyumluluk kontrolü sağlayabilirsiniz.

Eğer telefonunuz 4.5G‘yi destekliyorsa, ardından uyumlu bir SIM kart almanız gerekmektedir. 4.5G fiyatları hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. SIM kartınızı ilgili operatörün bayisine giderek ücretsiz olarak değişimini sağlayabilirsiniz.

4.5g-hiz
SIM Kartımı Değiştirdim, Başka Bir İşleme Gerek Var mı ?

Yeni 4.5G uyumlu SIM kartınızı alıp telefonunuza taktıktan sonra hemen kullanamıyorsunuz. Telefonunuzda hala 3G seçili olduğu için ayarlardan bunu LTE/4G olarak değiştirmemiz gerekmektedir. Bu işlemi Android cihazlarda ve iOS cihazlarda yapabilirsiniz.

Android Cihazlarda:

Ayarlar ❱ Diğer Ağlar ❱ Mobil Ağlar bölümüne geldikten sonra burada bulunan 3G’yi LTE veya 4G olarak değiştirmeniz yeterlidir. Sağlıklı hareket edebilmek adına, ayarları kaydettikten sonra telefonunuzu yeniden başlatmanızı öneririz.

iOS Cihazlarda:

Ayarlar ❱ Hücresel ❱ Ses ve Veri bölümüne geldikten sonra en altta 3G seçeneğini göreceksiniz. Buradan LTE olarak değiştirmemiz yeterlidir.

4.5G Mobil Veriyi Nasıl Etkileyecek ?

Aslına bakarsanız 4.5G‘ye geçtiğimizden dolayı çeşitli sosyal medya platformlarında mobil veri kullanımının daha ço olduğu ve kotaların bittiği yönünde söylentiler var. Fakat bunların aslı olmadığı gibi, 4.5G‘ye geçtiniz diye kotanızın sömürüleceği anlamı çıkmamalıdır.

4.5G hız artışı ile birlikte internetteki erişimleriniz daha kolay olacağı için fazladan vakit harcamanızı sağlayacaktır. Bu da doğal olarak daha fazla mobil veri harcamanızı sağlar. Mevcut kotanızın bu şekilde bitmemesini istiyorsanız dikkatli kullanmak önemlidir.

Mobil Bankacılıkta Sorun Olacak mı ?

Malumunuz bankalar tarafından yapılan uyarılarda SIM kartınızı değiştirdiyseniz eğer, kart değişikliğinden sonra tarafınıza SMS veya banka şifreleriniz iletilemiyor.

Bunun güncellenmesi 1 hafta sürdüğü gibi, bankalarınızın vermiş olduğu talimatları yerine getirmeniz gerekmektedir. Eğer hiçbir şey yapmadan direkt geçişi tercih ederseniz 1 hafta içerisinde banka işlemleriniz de otomatik olarak güncellenecektir.

4.5g-bilgilendirme
Telefonumda 4.5G Yazmıyor Ne Yapmalıyım ?

4.5G teknolojisine geçiş yapmanıza rağmen telefonunuzda 4.5G yazmıyorsa telaş yapmayın. Bu aslında bir süreçten ibaret olduğu gibi, sizden kaynaklanan bir şey değildir. Telefon firmaları bu konuda çalışmalarını sürdürdüğü gibi, ilk olarak Samsung ve Apple güncellemelerini yayınlayacaklarını belirtti.

Diğer firmalardan 4.5G için henüz bir gelişme yokken, ekranınızda 4.5G yazsa da, yazmasa da hızınız etkilenmeyecektir.

4.5G’de Neymiş, Ben Geçmek İstemiyorum Zorla mı ?

Tabii ki bu teknolojiye geçiş zorla değil. Eğer 4.5G teknolojisine geçmek istemezseniz yine eski 3G bağlantınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu sizin için herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.

4.5G Bize Ne Katacak ?

Şuanda 3G teknolojisinde kullanmış olduğunuz hızların tam 10 katı yüksek bir hızda internet kullanım deneyimi 4.5G teknolojisi ile sunulmaktadır. Geçtiğimiz haftalarda yayınladığımız “4.5G hayatımıza ne katacak ?” makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer tüm operatörlerin 4.5G tarifeleri hakkında bilgi almak, kurulumlarını yapmak ve abone olmak için buraya tıklayarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/4-5g-nasil-gecis-yaparim-4-5g-nedir-21470-6571/ linkinden 30.07.2021 02:07:46 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

24 Yorum

 • est ettim baya baya uçmuşuz 🙂
  3g : download 7.58 upload 0.92
  4g : download 46.32 upload 15.52 mbps

  • Arkadaş yüksek hızlı netin haber videosunu bile 240p de izlemek zorunda kaldım

  • Valla telefon zaten uyumlu sim kart da uyumlu cayır cayır 4g yazıyor mobil interneti açınca ama su anlık 3g hızında bir fark göremedim.

  • Ben 2 gb hiz sonrasi yavaslayan internet paketlerinden daha yeni. Avea prime 8 gb tarifesine gectim. Internetim zaten hizli. Bu 4.5 g ile 8 gb kotami yokmuscasina kullanmak istemem. Kullanmayalim fiyatlar dussun.

   • Şimdi operatörler tarifelerini hepsini 4.5 g üzerinden mi ücretlendirecekler yoksa 3g üzerinden de mi ücretlendirme yapacaklar

 • Arkadaş o degil bizim evde 3 g zar zor cekiyo, bide 4 g heryerde cekicek diyolar bence heryerdd cekmez belli noktalarda

  • Bisey sorucam, telefonuma gelen onay mesajinda 4.5Gye gecisimi onayladim fakat daha sim kartimi yenilemedim, gecermiyim gecmezmiyim bugta mi kalirim biri bisey desin

 • iphone 6 kullanıyorum 3G den LTE e geçince servis yok yazısı geliyor kullanmıyorum.Geri 3G ye geçirince düzeliyor nedenini bilen varsa yazabilir mi ?

 • S4 mini 9190 destekliyor mu 4g ulgulamasini indirdim cihaziniz 102 mbps ile 4 g destekliyor diyor ama 4 g yi aktiflestiremiyorum nasil yapabilirim ?

 • Aslında Güzel tuzak Hızlı internet ama kota yetmicek…bari aynı parayla biraz daha kota verseler ??!?!

 • 4.5 G değil 9 G olsa ne yazar seyahat sırasında hanginizin telefonu internete düzgün bağlanıyor onu söyleyin ?

 • 3gb paketim olan telefonda isterseniz bana 10000mbs verin ne işime yarar beni bir gram heyecanlandırmıyor bu 4.5 olayı belki ilerde Kotalara el atarlarsa güzel olabilir

 • Beyler boş boş konuşmayın 4.5gye gecmek zorunlu degil hala 3 g yi kullanabilirsiniz hatta 2gyi bile.

 • Benim 128kbps hızında sınırsız netim var 4.5G nin bir faydası olacak mı acaba hız açısından?

 • Abi daha ne kadar bekliycez tüm sınıf 4.5 gözle bekliyoruz abi bilgilendiriseniz sevinirim

 • Ya simdi bu sadece mobil veriyimi hizlandiracak yoksa evdeki sabit modemlerde hızlanacakmı ?

 • Geçtim ama tekrar 3g ye döndüm çünkü çok aşırı derecede internet yiyor bence geçmeyin

 • Düşünsenize bütün bu 4.5G muhabbeti şakaymış, o kadar reklamlar, kampanyalar falan hepsi 1 Nisan içinmiş, Ronaldo da tuzlukmuş mesela..

 • Pc üzerinden de bu kadar hızlı olucakmı peki bi gta5 i dakikalar içerisinde indirr bu

 • Az önce avea ya geçiş yaptım 4.5 g hat verdiler ama ben 4.5 g geçmek istemiyorum nasıl olacak

  • Merhaba,

   Geçmek istemiyorsanız hiçbir ayarı değiştirmeden yine aynı kullanabilirsiniz. Telefonunuzun ayarlarına girerek LTE (4.5G) yerine 3G seçip devam edebilirsiniz.

 • Beni telefonum Aydın 4 tur 4.5geye uyumlu değil artık dörtlr olmaz diyorlar doğrumu çaresi yokmu

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertisement