PC Hocasıİnternet4,5G Nedir? Ne Zaman Çıkacak? Ne Kadar Hızlı ?

4,5G Nedir? Ne Zaman Çıkacak? Ne Kadar Hızlı ?

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim başkanlığından (BTK) geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiği 4,5G ihalesi ile beraber Türk tüketiciler, bir hayli yeniliğe de adım atmış oldu.4.5G, 5G öncesinde atılan en ehemmiyetli adım. 4.5G ihalesinde yapılan farklıklarla 5G için yerli teknoloji kullanımının kolaylaşması bekleniyor. Böylelikle Türkiye, yerli kaynak kullanan ilk ülkelerden oluyor. 

4,5G Nedir?

4,5G teknoloji, yüksek mobil hız ve yüksek veri kapasitesi sunacak. Akıllı hane ve şehir altyapılarına geçişte ehemmiyetli bir mertebe olarak kabul edilen 4,5G, sıhhat ve eğitim gibi alanlarda da hayatı kolaylaştıracak analiz eder getirecek. Gündelik hayatta bir hayli iş ve etkinlik, 4,5G teknolojisi ile kesintisiz bir şekilde mobil aletler üzerinden yapılabilecek. İhtiyaç duyulan bilgi ve dosyalar, yüksek hızda paylaşılıp, indirilebilecek. Teknoloji ile bulut uygulaması da daha randımanlı kullanılabilecek.

İnternet Ne Kadar Hızlanacak?

4,5G’de hız, kullanılan aletlere göre değişmekle birlikte data indirmede 100-150 Mbps’ten başlayıp 375 Mpbs düzeylerine kadar çıkacak. 2GB büyüklüğündeki bir video, 3G’de 780 saniyede yüklenirken, 4,5G’de 54 saniyede indirilebilecek. Böylelikle data indirme 14 kat hızlanacak.

Akıllı aletleriniz üzerinden, dilediğiniz her yerde en sevdiğiniz filmleri, dizileri ve TV programlarını HD yayın kalitesinde kesintisiz olarak izleyebilirsiniz.

Sosyal medya üzerinden video ve resimlerinizi çok daha hızlı yükleyip indirebilirsiniz.

İnternet üzerinden oyun oynamayı sevenler içinde 4,5G büyük avantajlar sağlıyor. Yeni teknoloji ile birlikte internet üzerinden artık kesintisiz ve daha hızlı oyun oynanabilecek. İnternet hızı, frekans, kapsama alanı, baz istasyonu, coğrafi koşullar, ağ yoğunluğu, alet ve web sitesinin vaziyetine göre farklık gösterebilecek.

4.5G ile video ve şarkıları daha hızlı yükleyerek veyahut indirerek kesintisiz bir eğlence tecrübesi yaşabilirsiniz.

İşinizdeki verimliliğinizi arttıracak makineler arası iletişim ve bulut çözümlerini artık daha hızlı bir şekilde uygulayarak işlerinizi kolaylıkla izleyebilirsiniz.

 

4,5 nedir,pchocasi

 

Ne Zaman Çıkacak?

İhale süreci bitiren ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Heyeti onayına gidecek olan 4,5G teknolojisi 1 Nisan 2016’da hayata geçecek. 4,5G’den, teknolojiye uygun sim kart ve alet kullanıcıları rastgele bir ek fiyat ödemeden istifade edebilecek.

Operatörler 8 sene içerisinde başka bir deyişle 2024’e kadar Türkiye’nin %95’ini 4.5G kapsamına almak zorunda oluşları. Tabi o vakte kadar 5.5G’ye de geçmiş olabiliriz. Bunu bekleyip göreceğiz.

4.5G Teknolojisi Ne Değiştirecek?

Mobil aletler üzerinden video izleme tecrübeninden yüksek boyutlu dosyaların paylaşılmasına, bulut servislerinden akıllı hane ve şehir altyapılarına, mobil bürolardan mobil sıhhat ve mobil eğitim servislerine kadar çok değişik sektörlerde büyük değişimler yaşanacak.

Gündelik hayatta da bir hayli işimizi ve etkinliğimizi mobilden daha fazla yapmaya başlayacağız, bu da kullanım alışkanlıklarımızı ve tüm sektörleri dönüştürmeye devam edecek.

Şirketler ve çalışanlar, işlerini çok daha randımanlı bir şekilde büro dışında, 4.5G kapsama alanı dahilindeki her yerde yürütebilecek, ihtiyacı olan bilgilere ve dosyalara 4.5G hızıyla erişebilecek.

Nesnelerin interneti (Makinelerarası İletişim) ve bulut bilişim, gerçek potansiyelini gösterecek. Akıllı şehir ve akıllı ev altyapıları kusursuzca çalışabilecek, hayatımızın her alanında yüksek verimlilik ve büyük kolaylık sağlayacak.

Mobil sağlık ve mobil eğitim ile uzaktan ulaşım çok daha kolay olacak.

3G ve 4.5G Teknoloji Farkları Nedir?

Çok daha hızlı internet: 4.5G teknolojisi ile, kullanılan cihazlara göre değişmekle birlikte, veri indirme hızı 100-150 Mbps’ten başlayıp 375 Mpbs* düzeylerine çıkabilecek. Sözgelişi, 2GB büyüklüğündeki bir HD film takriben yarım dakikada indirilebilecek.

HD kalitesinde film, video ve dizi izlenebilecek.

Düşük gecikme müddeti ile kesintisiz ve daha keyifli oyun tecrübesi yaşanabilecek.

4.5G Türkiye’ye geldiğinde tecrübelenecek hız, frekansa, kapsama alanına, hizmet alınan baz istasyonuna, coğrafi şartlara, ağ yoğunluğuna, kullanılan cihaza, bağlanılan siteye ve baz istasyonundan uzaklığa göre değişim gösterebilir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video